annas

Udržují se stále rozdíly ve vyjadřování mezi Čechami , Moravou, případně Slezskem?

Doplňte prosím, zda používáte slova, která jsou uvedená. Nebo znáte jiné výrazy pro pojmenování stejné věci/skutečnosti. Uveďte oblast.

Děkuji.

  1. Dělá se u vás na mléce škraloup nebo škařupa?
  2. Lidé u vás v zimě kabát nenosí, ale nenosijou?
  3. Mění se u vás ségra ve švícu?
  4. Při nárazu se vám objeví boule nebo hrča?
  5. Když vám něco stojí v cestě, zapacknete nebo zakopnete?
  6. Sedíte občas v dřepu na bobku nebo na kotku?
  7. Máte raději žloutek nebo žloudek?
  8. Zpívá „kosák s kosicí fistulí…“ nebo kosík s kosicí…?
  9. Potíráte si topinku stroužkem či stroučkem česneku? .
  10. Slyšíte občas žežulku nebo kukačku?

Děkuji za vaše odpovědi.
Dověděla jsem se některé slova, která jsem neznala. Lamalam uvedla zajímavé výrazy, znám jen oplégr, ale zapomněla na výrazy v další části otázky.

Pokud jsem se dívala dobře, nikdo neužívá u česneku strouček

Ad Pepa – podle jazykového atlasu se má švica užívat na Staroměstsku, Jesenicku. Také se mně slovo nelíbí.

Jak je to se zmíněnými pojmenováními na Hané? Píši hanácky, i když nevyznačuje široké o a e.

Česnek se dělí na stročke, nekemo chotná e na žlódko, e kgdeš na kafe mo vadi blaňka. Na hrbolatéch kostkách na selnice se to po dišťo klóhá, takže občas nejaky kločesko zapackoje, spadne, nabije si čoňo a na čele si odělá hrčo.

Žensky v litě nosijó krátky gatě, to se nelébí švégře, protože rač má sokňo. Gdež nekeho bolijó nohe, tak si čapne, abe si odpočenol. Občas je slešet e kukačko.

Gdo pré nepoznal Hanó a nevi, že národni hanácky jidlo só tvargle, stratí se aji v Praze.

Bele sme a bodem, protože me sme me a me se nedáme …

Nejlepší odpověď
gecco

Ad

  1. škraloup
  2. nosí
  3. sestra, (segra, švica)
  4. hrča (ale i boule)
  5. zakopnu (zapackuju)
  6. v (po)dřepu i na bobku, počapačky
  7. rozhodně žloudek
  8. kosák, no spíš kos – a s kosicú
  9. stroučkem (nebo dvěma 😉
  10. kukačku

___
Valašsko – sice žiju v Praze, ale na Valachy ´se nezapomíná´…
😉

Další odpovědi
fcoop

Rozdíly......­...........no,ur­čitě existují,možná,že oblastní výrazy pomalu mizí,obecně! dominuje angličtina,kterou si „místní kmeny“ přizpůsobují…to jsou např. naši „lídři“ (docela hnusný výraz)…celé to směřuje někam,kam se mi ani koukat nechce.

Aktuálně – možná si obohatíme slovník o výrazy z Afriky a Asie.

Jsem ze stř.Čech,takže používám výrazy „škraloup,ségra,ku­kačka.......“…at­d.

V Brně na Zelném rynku pije chlap vodu z kašny. Přijde k němu Brňák a povídá: „Kemo, nechlasté tu vasruvku, chčijó do ní morgoši“ (Překlad: Příteli, nepij tu vodu, močí do ní cikáni.) Chlap nechápavě odpoví: „Pane, já vám vůbec nerozumím, já jsem z Prahy.“ „Ach tak, pane, pijte tu vodu pomalu, je studená.“

cochee

  1. Škral(o)up, kožuch.
  2. Nenos-u/-a.
  3. Ve švigru.
  4. Bula.
  5. Zakopnem.
  6. Čapíme.
  7. Žl(o)utek.
  8. Kosak s kosicu.
  9. Stružkem.
  10. Kukačku.

Ostravsko

anonym

A nejsou jen rozdíly mezi kraji co píšeš, ale i mezi krji v Čechách.
U nás v Krkonoších nosíme šábory.......boty
jíme sejkory......­......bramborák, ale pravá sejkora je pečená
na plotně a omaštěná máslem…ale to už
dělají pouze dříve narození
jíme bandory......­...brambory
na jaře míváme kopno......holá místa beze sněhu
vyzíváme lidi PŘIĎTE POBEJT… přijďte na návštevu
v zimě bývá velká futeř........­....vítr se sněhem, že není na krok vidět
v Harrachově bývá soutěž HOD KOHÁTEM…hod pařezem

Ale na co se ptáš"
1.škraloup
2.nenosí
3.ségra
4.boule
5.zakopneme
6. na bobku
7.žloutek
8.kosák s kosicí
9.stroužkem
10.kukačku

Luxx

  1. škára
  2. .. nenosí ..
  3. ségra
  4. hrča
  5. zakopnout
  6. neříkám dřepnout, ale čapnout (čapni si!, co tam tak čapíš?)
  7. žloutek
  8. kos, a když tak i ten kosák..
  9. stroužek
  10. kukačka

:)

Pepa25

Na mléce sa u nás dělá škařúp. Ludé kabát nosíja. Sestra je sestra (slovo švíca mně trhá uši – tak mluvíja gde?). Dalej: hrča, zakopnu. Prostě si čopnu, na to nepotřebuju další slovo 🙂 Žlútek moc nemosím. Kosák zpívá s kosicú. Na smažený chleba si dávám strúžek česneku. Kukačku je tu čuť skoro pořáď.
(východomoravské – valašské nářečí)

Drap

1.škraloup
5. zakopnutí
6. na bobku
8.kosák s kosicí
9.stroužek
u neuvedeného se používají oba výrazy.

anonym

SLOVÁCKO SA NESŮDÍ III.

1.kakajokra
2.Nenosíjů kabát,ale bundu…https://w­ww.youtube.com/wat­ch?v=0rPd-6KgVmc
3.Moje ségra žije v Anglii a ne ve Švajcu.
4.Hrouda na levoboku.
5.Většinou to ustojím a někdy prostě hodím masku,to se nedá nic dělat…
6.Pár krát mě to chytlo a záchod široko daleko nikde,tak jsem vypustila džina do křáku.
7.bílý
8.Kosák s Rosákem ve videostopu si spolu hrají v zákulisí.
9.Topinku jedině bez tekutého česneku,prosím!
10.Slyšávám občas hlasy z lesa.

klumprt

V kraji odkud pocházím:

  1. koža
  2. nenosijú (v některých nedalekých obcích nenosá)
  3. mění
  4. i grča nebo guča
  5. zapackuju
  6. sedím v dřepu neboli čupím
  7. žlútek
  8. kosák s kosicú zpívajú fistulú
  9. strúžkem
  10. kukačku

Jináč doporučím sednout si do hospody třeba v Rakovníce a pak třeba ve Strážnici, poslouchat hovory a určitě nějaké rozdíly zaznamenáte. Z vlastní zkušenosti mám vyzkoumáno, že pokud se Moravák přestěhuje do Čech, tak se velmi rychle v řeči přizpůsobí, takže rozdíly se stírají. K průzkumu rozdílů v řeči tedy nestačí odchytit v Praze nějakého naplaveného Moraváka a tahat z něho špeky. Lepší je jít přímo do hnízda – nejlíp do hospod.

anonym

1.škraloup
2.nenosí
3.ségra se nemění
4.boule
5.zakopnete
6.na bobku
7.žloutek i žloutek
8.kosák s kosicí
9.stroužkem
10.kukačku

briketka10

Pozdě, ale přece 😁

  1. škraloup
  2. nenosí
  3. ségra, ale teta z Kyjova říká „no hen ta švica od Jožina pamatuješ“
  4. boule ( hrču jsem už slyšela ) u nich zase guča :))
  5. zakopnu ( zapacknu neznám )
  6. na bobku ( na kotku slyším prvně )
  7. žloutek
  8. kosák s kosicí
  9. stroužek
  10. kukačku

Doplňuji :

kluprte

Tys to přesně vystihl a slovíčka cos vypsal
mi připomněli krásné chvíle prožité s lidmi
právě v této oblasti a v Brně moc díky 😁

ivzez

1. škraloup
2. U nás lidé v zimě kabáty nosí. Nenosí je v létě.
3. sestra
4. boule
5. zakopnu (a vynadám si za nešikovnost)
6. na bobku
7. rozhodně žlouTek (je přece žluTý)
8. kos (kosák) s kosicí
9. stroužkem
10. kukačku

anonym

  1. škraloup
  2. nenosí
  3. ne
  4. boule
  5. zakopnu
  6. dřep/bobek
  7. žloutek
  8. kosák s kosicí a kosáčaty
  9. stroužkem
  10. kukačku

Střední Čechy :)

Lamalam

Rozdíly pochopitelně existují, nejenom mezi Čechami a Moravou, ale i v rámci Čech. U nás v Krušných horách se aplégry uříznou fukšvancem a naházejí do ajmru. Když je ajmr plný, hodí se to do radvance a odveze na pasenk.

anonym

Tato otázka tu je už potřetí, dvakrát upravována. To jde?

johana 56

annas
děkuji za parádní ukázku hanáčtiny.Určitě by smekl i ‚stréček Křópal‘. :)

klumprt

Eště jedna malá ukázka:

  • Teta, máte bochte?
  • Nemám, ale pečo.
  • Teta, pečo se nechte pro stréca, já bech se dal bochte.

annas

ad johana 56. Děkuji, to psaní mně dalo víc práce, než když píši normálně česky. 🙂

led

barbakan „Tato otázka tu je už potřetí, dvakrát upravována. To jde?“
realita hovorí, že to ide, netreba sa vzrušovať.
Novinky:
30.06.2015 – Úprava otázek
…Každý uživatel může jedenkrát upravit svou otázku nebo odpověď v případě chyby, překlepu, doplnění atd.

Právo na úpravu příspěvku má také administrátor a někteří vybraní uživatelé.

(annas a quentos sú medzi nimi. Ide tu o možnosť aj viacnásobnej úpravy vlastného i cudzieho príspevku.) annas využila možnosť práva viacnásobnej (modrátorskej) úpravy svojho textu, čím zrejme vydráždila „tigra odpovedí“ barbakana k jeho otázke.
K otázke:
ano, barbakan, ide upravovať aj viackrát, ale len tým s touto možnosťou.
Nám, plebsu, nie. ale aspoň si viac vážime slová, než ich pošleme.

anonym

Viz dnešní poslední odpověď.

led

annas, konečne „okienko češtiny“.