Kepler

Udržuje stát pohromadě strach?

Jakmile přestanou mít obyčejní lidé strach, začnou přemýšlet. A přemýšlení je nebezpečné.
Odposlechnuto právě teď z TV CS History.

Nejlepší odpověď
Gonfaloniér

Spíš média. Ale ty taky vládnou. Snad mají i největší moc (v „demokraciích“ určitě). Je ale fakt, že vlády samotné často podporují paniku…někdy možná i nevědomě, Zveličují problémy, Strany, různí ministří, prezident chtějí vypadat jako hrdinové, kteří se vrhají do nebzepečí, chtějí na sebe upoutat pozornost (a moc).
Stát samotný ale určitě ne. Stát jsou i lidi, stát je území, všechny orgány, různé složky. Vláda je jen sou/část.
Tohle je nejtypičtější pro totality/diktatury, které se udržují strachem. (ale podle mého skromného názoru i pro demokracii, protože ta je na všeobecném chaosu, neuvědomělosti a panice založená).

Další odpovědi
Alesh

Tak strach funguje, to je jasný. Pokud mají lidi strach, tak poslouchají, a to se vládnoucím elitám velmi hodí. 😉

Pepa25

Stát drží dohromady pravidla a jejich všeobecné dodržování. Strach hraje roli jen u represivních režimů. Přemýšlení je naopak dobré, vede ke společenské diskusi a ta může vést ke zlepšování státu.