zjentek

Udeří blesk vždy do bleskosvodu?

Například pokud je větší plocha střechy a bleskosvod je jen na jedné straně anebo uprostřed a je „takový moderní“ – jen takový trčící kus hrubýho drátu.

Odpovědi
aliendrone

I když je fakt, že výboj (blesk) mívá tzv. „bratříčky“ (vedlejší výboje), tak zpravidla postupuje cestou „nejmenšího odporu“. Pokud mu jako první strčíš do cesty uzemněný drát (bleskosvod), nebude váhat a „skočí po něm“, taková je už povaha elektřiny.

Přirozeně platí, že bleskosvod MUSÍ být kvalitně provedený, tedy jednak dostatečně silný drát (i když blesk trvá jen zlomek sekundy, tak se musí svést značný náboj, což obnáší proud milionů ampérů), musí to tedy „něco vydržet“ a druhak DOBŘE uzemněný (tam bývá často „zakopaný pes“ [DOSLOVA], lidem se kopat moc nechce a pak se diví) včetně správného vedení bleskosvodu po budově. Myslím, že je na to dokonce i nějaká norma. :)

V případě takového dobrého bleskosvodu se tedy nemusí obávat ani zjentkova letní hacienda (prajzský „Southfork“) nějakých škod. Větší obavy měj z TWISTERŮ a především z „J.R:“ Keplera, bo TEN když to roztočí, tak se kácí i statný pingl pod vahou podnosu s lihovinami. ;) :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.