redy

Udělali byste to taky?

a když jo sjakejma pocitama
kdyby ste třeba našli větší obnos vrátíte ho majiteli?

nebo si peníze ponecháte? já sem v obchodě našla peněženku a dala na informace oni to vyhlásili a ta paní přiběhla a na mě se ani nekoukla,nepo­děkovala sem si přišla spíš jako zloděj a příště bych to asi nevrátila :(
Doplňuji:
řidičák občanka a nevím co všechno měla v tý peněžence,já se nedívala.
Nevím co je na tom tak zvláštního?

Nejlepší odpověď
Alesh

Určitě nemám zapotřebí nechávat si něco, co není moje. Pokud bych byl v této situaci, spíš bych tu peněženku nebral do ruky, těžko mě pak může někdo obvinit z krádeže, ale přivolal bych obsluhu, ať si s tím dělají, co chtějí.

Další odpovědi
štamgast

Lidi jsou dneska nevděční, mohla ti dát třeba 50 Kč urřitě by jí neubylo když si ji zachránila kreditku, peníze a co tam ještě měla.

venkovan

Příště ji odevzdáš zas. Jen se sebereš a půjdeš hned pryč abys nebyla zklamaná. Protože budeš věřit, že až se to stane tobě, druhý peněženku taky vrátí. Nejde o peníze, ale o doklady. Ty mají nezřídka větší cenu než těch pár tisíc. Ož jenom ten čas vyběhávat nové doklady a navíc riziko, že je někdo zneužije.
A buď ráda, že tě nenařkla, žes jí sebrala z peněženky peníze.

panxnotdead

Kdyby tam byli peníze, tak si to nechám, kdyby nebyli, tak to odevzdám.

anonym

A to jako vyhlásili, že se našla peněženka, nebo říkali : " Tady paní v červeném kabátě a zeleném klobouku, co stojí u nás na informacích, našla peněženku…"? Třeba ta paní ani nevěděla, že jsi ji našla ty.

briketka10

ženská nevděčná !!
již se tu jednou řešila podobná otázka, vzala
bych si vzala peníze, doklady poslala poštou :)

ten který je

Párkrát jsem něco podobného zažil.
1.Byl jsem nakupovat v drogerii.Na zemi jsem našel zlatou naušnici,kterou jsem odevzdal vedoucí prodejny.Její okamžitá odpověd byla že je to nějaké Heleny bez poděkování.
2.Opilá žena zapomněla v restauraci drahý fotoaparát vyšší třídy.(asi novinářka?)také bez poděkování.
3.Kamarádka našla doklady a peněženku.Dotyčnému volala k předání nalezench věcí.Výsledek?Ten dotyčný měl ještě poznámky že v peněžence bylo více peněz…
Ponaučení?Člověka to zamrzí,ale stále věřím že většina lidí je slušných a tak se nenechme otrávit.
Dobrý skutek se každému vrátí,stejně jako ten zlý.Já tomu věřím a mám to vyzkoušený že tomu tak je!

BANAN93

podle toho když bych viděl na občance(nebo jiném dokladu) že je to někoho známého, nebo nějakou dúchodkyni(dúchod­ce) , nebo pěknou slečnu tak bych to vrátil i s penězi..... když bych tam ale viděl někoho podobného třeba Kalouskovi :D tak bych vrátil jen doklady.
Doplňuji:
Pamatuju jak tenkrát ve škole našel kluk ze třídy na chodbě školy 5000,– které patřili jednomu učiteli ........ kterej byl docela v pohodě..... učitel měl slabé tušení, že to našel někdo z naší třídy a já mu musel lhát do očí, že o ničem nevím :(
Pak jsem šel za tím klukem a říklam mu aťmu to vrátí, že mu určitě něco dá a bude i za frajera..... on to ale nevrátil....... a při tom byl učiteli považován za slušného (jedničkáře) a já byl rušivý element, ale čestný.

huxa

dle nálady…

nejdřív bych se kouknul, čí je. jestli ho znám, vrátím mu to, jestli ne:

  1. mám dobrou náladu-odnesu to na informace a dál se nestarám
  2. mám náladu jako zrovna teď-peníze si všechny nechám, jestli by to byl muž, hodím si na jeho občanku svoji fotku a nakupuju si na něj alkohol, zbytek nechám ležet…

bolak

Já našel nedávno cizí pas, pohozenej na trávě u hřbitova (zajímavý místo na dovolenou, a my jezdili vždycky na Šumavu..). Byla v něm teda i občanka, ale na policii sem s tím nešel, kdo ví co by mně zase chtěli přišít :)) Normálně sem si přečet adresu a ráno ve 4 hodiny, když sem odchazel z domu, sem si udělal několikakilome­trovou zkratku a hodil sem to dotyčnýmu do schránky, pač nemám rád, když mi někdo děkuje nebo má dokonce pocit, že mi něco dluží.

Co se týče tebe, tak aspoň pro příště víš, že nálezný si musíš vzít předem :)

hulk

Hm tak já bych vrátil jen občanku atd. Hotovost bych si nechal jako že tam nebyla :D

peter_4

Já ti řeknu, co by ti nato řekl Platón.

Bylo pak, tuším, řečeno, že páchati bezpráví jest prospěšné člověku, který jest dokonale nespravedlivý, o kterém však jest mínění, že jest spravedlivý; či nebylo tak řečeno?

A tak jestliže někdo dovede dokázati, že naše slova(shrnutá výše) nejsou pravdivá, a jest pevně přesvědčen, že spravedlnost jest nejlepší věc, jistě asi odpouští shovívavě nespravedlivým a nehněvá se na ně, nýbrž ví, že bezpráví se zdržuje leda snad ten, kdo má proti nespravedlivému jednání odpor, vyplývající z božské povahy jeho osoby nebo kdo nabyl o něm pravého poznání, kdežto z ostatních že nikdo není dobrovolně spravedlivý, nýbrž že každý takový odsuzuje nespravedlivé jednání buď pro svou nemužnost nebo pro své stáří nebo pro nějakou jinou slabost, nemaje síly, aby je konal. Že tomu tak jest, je zřejmé; neboť jakmile se první z takovýchto lidí dostane k moci, první páše bezpráví, seč jenom jest.
A tím vším není vinno nic jiného než to, co bylo východištěm celé této řeči, kterou jsme k tobě, Sókrate, já a tento zde promluvili: „Podivný muži, z vás všech, kteří si říkáte chvalořečníci spravedlnosti, počínaje od prvních héróů, pokud jsou jejich výroky zachovány, až po nynější lidi, žádný nikdy neodsuzoval nespravedlnost ani nechválil spravedlnost jinak než vlastně pověst, čest a odměny, které z nich vzcházejí. Ale co působí jedno i druhé samo svou vlastní silou, pokud bytuje v duši člověka, kterému náleží, a jest skryto před bohy i lidmi(skryto zda v duši bydlí spravedlnost či bezpráví), toho nikdo nikdy náležitě nevylíčil ani básní ani obyčejnou řečí, že totiž jedno jest největší zlo ze všech, co jich duše v sobě nosí, spravedlnost pak největší dobro.
Neboť kdybyste byli od začátku vy všichni takhle mluvili a v tom smyslu hned z mládí působili na přesvědčení, nehlídali bychom se navzájem, abychom se nedopouštěli bezpráví, nýbrž každý by byl nejlepším strážcem sebe sama, z obavy, aby při nespravedlivém jednání nebydlil v jednom domě s největším zlem.“

A taky:
Neboť kdyby obec pro nedostatek styků neměla zkušeností o lidech zlých a dobrých, nikdy by nemohla být náležitě vzdělána a dokonalá, ani by si nemohla trvale uchovati své zákony, kdyby je nepojala rozumem, nýbrž toliko zvyky.

Tedy tvá otázka měla spíš znít: Lidé dobrého založení, proč že je vlastně spravedlnost pro člověka nejvíc prospěšnou věcí a proč zlé chování člověku neprospívá? Tedy chtít znát pravou podstatu a působnost dobra a zla.
Mimo to by jsi se uzdála mnohým velmi směšnou, kdyby jsi lidi špatné, kteří neumějí děkovat když by se děkovat mělo, na jednu stranu odsuzovala a na druhou stranu by jsi se jim právě pro to jejich chování chtěla stát podobnou, a možná je i předběhnout, ve špatnosti, a to tedy směšnou i sama sobě nemyslíš?

ostankino

Jednou jsme byli na kolech v Dánsku a ztratili jsme peněženku – doklady, docela dost peněz, klíče od auta… a byli jsme tisíc kilometrů od domova. Druhý den (po marném hledání) jsme zašli na policii v okresním městě A TA PENĚŽENKA TAM BYLA, SE VŠÍM VŠUDY. Od té doby všechno vracíme.

redy

Hansi to asi nevěděla do tý doby, než přišla k informacím.A taky ji to řekla že já ji našla, no asi byla vykolejená že ještě sou na světě poctivci 🙂
Ale příště bych ji jen překročila,tu peněženku .