Rokio

Udělal tento doktor dobrý skutek?

Nedávno jsem ve zprávách viděl doktora, který uměle oplodňoval ženy svým vlastním spermatem.

Nebyl to v podstatě dobrý čin? Vždyť otec těch dětí byl doktor a vysokoškolsky vzdělaný člověk a navíc ženy s umělým oplodněním souhlasili.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud onen doktror byl současně i registrovaným dárcem spermatu, pak ano, udělal dobrý skutek, protože daroval život a pomohl bezdětným párům. Ovšem požadavky na dárce jsou poměrně přísné:
Dárcem spermatu se mohou stát zdraví muži ve věku 18–38* let s minimálně středoškolským vzděláním ochotní k dlouhodobé spolupráci při anonymním darování spermatu (* legislativa České republiky umožňuje darování spermatu mužům mladším 40 let).

K minimalizaci rizika přenosu infekcí na ženy oplodněné dárcovským spermatem, genetických onemocnění či vzniku deformací u dětí takto počatých, společnost SBI nepřijímá zájemce o darování spermatu:

starší 38 let (až na výjimky)
bez středoškolského (odborného) vzdělání s maturitou nebo výučním listem
adoptované, s výjimkou zájemců, u nichž je možné hodnověrně zjistit rodinnou anamnézu
trpící dědičnými vadami (např. rozštěpy páteře, patra, rtu)
trpící závažnými onemocněními (např. cukrovka, epilepsie, schizofrenie, astma, hemofilie)
závislé na omamných a psychotropních látkách či pravidelně užívající medikamenty
silné kuřáky
promiskuitní jedince
https://www.mys­permbank.cz/cs/sluz­by/darovani-spermatu.html

Další odpovědi
Drap

Ne, nebyl to dobrý skutek byl to trestný čin.

Rokio

Drap: Který to byl trestný čin?

mosoj

Nejméně obešel registr dárců. Jaký je to trestný čin, se musíš zeptat právníka.