annas

„Učinily rozhlas a televize z jazyka zbraň hromadného ničení? Nemělo by platit, že laskavá řeč jazyku neublíží“?

1. Cit. podle Huptych, M. – Žáček, J.: c. d., s. 142–144
https://slide­player.cz/sli­de/2488159/

2. Francouzské přísloví
Zdroj: https://citaty­.net/temata/ja­zyk

Inspirovala mě otázka uživatele Instituteur.
Děkuji.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/precenuje-nebo-podcenuje-se-vliv-internetovych-medii-na-verejne-

Mě zajímá jazyková stránka vyjadřování moderátorů apod., tedy úroveň jazyka, srozumitelnost atd.

Která TV stanice je z vašeho pohledu nejlepší? Nejde o programy, ale moderátory.

Obrázek

https://pixaba­y.com/photos/news-daily-newspaper-press-1172463/

Odpovědi
anonym

Ano, média mohou být zbraní. Kolikrát není efektivnější zbraně. V tu chvíli se jazyk stává nástroj propagandy, což využili národní socialisté nebo komunisté.

Dnes to ale nemusí být zbraní jen totalitní moci. Slouží ve prospěch nějakého zájmu a české prostředí těmto výzvám a problémům čelí a myslím, že tomu čelí neúspěšně.

Kvalita médií (rozhlas, televize) není v rovnosti a vyváženosti, ale v objektivitě (není plné objektivity, ale snahy po ní). Líbí se mi zahraniční plátky.

Kvalita novinářů a reportérů? Jsem stále věrný ČT. Nicméně zahraniční tisk je kvalitnější.

Midas

Nemyslím, že to učinily až média. Ty toho sice zneužívají, manipulují a mají skutečnou moc, ale tu jde spíš o to, že je to zdroj informací, které je prezenutjí a podávají po svém, než samotnou řeč/jazyk. A řeč byla vždy účinným nástrojem —> dobrým i špatným, povznášejícím i ničivým. Jazyk byl vždy nejmocnější zbraní.
Co se vyjadřování moderátorů týče, to je až vedlejší a není to ani tak působivé.

Drap

Souhlasím s tím, že laskavá řeč jazyku neublíží. To co však slyšíme nebo čteme v mediích, podle mne velmi často ubližuje jazyku a někdy i lidem.

annas

Midas,

dala jsem vám bod jako poděkování za reakci, i když s vámi ve všem nesouhlasím. Ale jde o váš názor.

Moderátoři – třeba intonací udělají z komára velblouda, z běžné události udělají katastrofu.

Dále je třeba si uvědomit, že novináři často vyjadřují subjektivní, případně subjektivistický, nebo objektivní, objektivistic­ký atd.

Někdy mluví jen za sebe, nebo třeba za stranu, jíž fandí atd.

Jazyk je mocná zbraň , to máte pravdu.