Standa H.

Uchovává škola záznamy o všech známkách z konkrétního předmětu v archivu?

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jestli škola uchovává ve svém archivu záznamy o konkrétních známkách v daném předmětu. Vím, že škola bude zcela určitě uchovávat konečné známky z pololetí pro vystavení vysvědčení, pokud by o to absolvent požádal v rámci vydání opisu vysvědčení. Zajímá mne však, pokud bych nyní šel do školy a chtěl bych vidět všechny známky, kterémi dal kantor například v rámci matematiky konkrétně v prvním ročníku studia, jestli tyto záznamy má škola také.

S pozdravem Standa

Nejlepší odpověď
annas

Archivuji se jen třídní knihy – tam, je uvedená absence a třídní výkazy (katalogy), v nichž jsou pololetní a závěrečné klasifikace.

Své poznámky si některý učitel nechává, když se třeba sejde po letech s žáky, tak si je připomene. Jiný své záznamy likviduje po čtyřech letech, když žáci odejdou.

Nejlépe vám odpoví přímo vyučující. Záleží na tom, zda jde o jedince, jehož jsem zmínila jako prvního, nebo v pořadí druhého.

Těžko předpokládat, co který učitel se svými záznamy dělá. Znám z vlastní zkušenosti.

Další odpovědi
Arne1

Kde a proč by to měla schovávat ? To jako myslíš že na konci roku každý učitel odevzdá svůj zápisník k archivaci ?

Rokio

To sice nevím, ale vím, že známky budoucího zaměstnavatele zajímat nebudou. Důležité je, jestli máš to vzdělání. Musíš mít na vysvědčení nejhůře čtyřku.

Za zmínku také stojí skutečnost, že když za zásluhy budeš „odměněn“ klidně i trojkou z chování, tak se archivuje pouze jeden rok a nebude ti to na obtíž v budoucím povolání.

Standa H.

@Annas

Omlouvám se, moc nevím, jak se správně tady na platformě odpovídá, neboť vaše odpovědi vidím pod sebou, své odpovědi v sekci „diskuse“.

Jde mi čistě jen o to, pokud máme známky na vysvědčení, tak se vychází jen z katalogových listů-kde jsou záznamy o konečných známkách, na jejichž základě škola vystavuje vysvědčení, případně opisy.

Pokud nedochází k archivaci konkrétních známek z průběhu studia, tak vlastně není podklad pro, na jakém základě byla konečná, toliko výsledná známka vystavena. Jde čistě jen o zájem o tuto oblast školního práva.

Dle spisových řádu škol, které jsou běžně dostupné na internetu, se třídní knihy uchovávají pouze 10 let, poté dochází ke skartaci.

annas

Přece každý učitel vám řekne výsledek ústního či písemného hodnocení, takže víte, proč jste tu a tu známku dostal.

Nevím, kdy jste chodil na SŠ, teď už je to elektronicky, takže možná byste přehled známek získa.

Jinak rozhodující jsou známky, které má učitel ve svém záznamu a které s žáky odsouhlasil.

Podle ŠŘ

"Vyučující daného předmětu je povinen vést vlastní evidenci průběžné klasifikace každého žáka. Právo nahlédnout do evidence své klasifikace má na požádání každý žák i jeho zákonný zástupce v souladu s § 21 odst. 1 písm. b, odst. 2 a 3 školského zákona. Tato evidence musí být přehledná, jednoznačná a srozumitelná, musí vždy používat jen stupně prospěchu uvedené v odst. 1.3. Stupně prospěchu mohou být doplněny dalšími poznámkami, indexy a značkami.

Výsledky průběžné klasifikace se také zapisují do Hodnocení v IS Edookit. Výsledky ústních zkoušek zapisuje vyučující ihned po ukončení zkoušky, výsledky ostatních zkoušek si zapisuje žák sám, vyučující ověří správnost zápisu. V Hodnocení IS Edookit musí být zapsány všechny zkoušky podle stupnice prospěchu odst. 1.3. Za správnost a úplnost zápisů zodpovídá příslušný vyučující."

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:yym­RV-AewC0J:https://­www.spseol.cz/in­formace-o-skole/dokumenty-skoly%3Fdownlo­ad%3D7:priloha-skolniho-radu-c-3-klasifikace-na-ss+&cd=1&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b-d

Učitel si píše známky do svého záznamníku, forma klasifikačních archů je individuální. Některé školy je archivovaly, dnes už jsou na PC.

annas

Samozřejmě třídní knihy jsou vedeny jako „spotřební materiál“ , takže po deseti letech se skartuji – S10.

Opakuji, každý žák ví, proč dostal tu a tu známku. Pokud nesouhlasí, může požádat o přezkoušení.

Známka není aritmetickým průměrem, takže i kdyby žák viděl své známky, učitel rozhoduje, čemu klade větší důraz, také hodnotí aktivitu.

Třeba průměr 2,5 – žák může dostat 2 nebo 3. Opakuji. platí to,. co je v třídním výkazu. . Známka je také schválena pedagogickou radou.

Standa H.

V tom odkaze si mi podařilo v ŠŘ najít tuto pasáž:

1.10.2. Na konci pololetí, v termínu určeném ředitelem školy v plánu práce, nejpozději však
48 hodin před jednáním pedagogické rady, zapíší učitelé příslušných předmětů
stupeň prospěchu celkové klasifikace do listu žáka ve školní matrice a do elektronické
evidence. Třídní učitel zodpovídá za správnost, úplnost a včasnost odevzdání
zpracovaného klasifikačního archu třídy pro zápis

Z té věty mi tedy vyplývá, že konkrétní učitel předmětu pouze zadá výslednou známku pro třídního učitele a ten s ní nadále pracuje pro vystavení vysvědčení, průběžné známky kantor z svého notesu tedy nikam neukládá.

Není tedy zákonná povinnost vést známky ani průběžné v systému školy např. v programu Bakalář, pokud je má kantor pouze u sebe. Tudíž se nelze zpětně dopátrat již po letech, kdo jaké měl tedy známky, kupříkladu tak to chápu.

annas

Proto jsem napsala, zda jste „starší“ absolvent, nebo „mladší“, myslím pokud jde o využíti elektronické evidence.

Jak jsem napsal, žák se doví, proč má tu a tu známku, kvůli nesouhlasu může rodič – pokud není žák zletilý – požádat o přezkoušení.

Platí, že záleží na učiteli, zda si svůj „deníček“ ponechá, nebo vyhodí.

Standa H.

@Arne1

Zápisník asi ne, ten je většinou osobním majetkem kantora, ale myslel jsem spíše, jestli tyto informace právě neobsahuje tzv. klasifikační arch. Ovšem nepodařilo se mi v žádném spisovém řádě žádné školy nalézt informaci, jestli se toto archivuje či nikoliv.