stebka

Pokud zemře manžel a nechce, aby dědil jeho syn (z účtu manželky) z prvního manželství, lze účet vyjmout ze SJM?

Manželka má na sebe účet. Pokud zemře manžel (účet nemá, ale je disponent) a nechce, aby dědil jeho syn (z účtu manželky) z prvního manželství, lze účet zúžit (vyjmout) ze SJM? Počítá se tento účet do SJM, když byl zřízen v době manželství?

Nejlepší odpověď
Hlada

Nelze.
Děti jsou neopominutelní dědici. Musel by syna vydědit a k tomu by musel mít zákonem vymezený důvod.

Další odpovědi
ivzez

Z dotazu vyplývá, že jde o syna z prvního manželství, ale není z něj zřejmé, čí syn to je.

Účet zúžit nelze, účet ani nespadá do SJM. Do SJM spadají příjmy obou manželů, mohou do něj tedy spadat prostředky na účtu.

Jde-li o účet, na který chodí příjmy obou manželů, spadají příjmy do SJM. Jestli si ale manželka zřídila účet po obdržení daru nebo dědictví, patřily by prostředky pouze jí (nespadaly by do SJM).

Jsou-li na účtu prostředky spadající do SJM, bylo by v případě úmrtí jednoho z manželů nutné napřed vypořádat SJM (polovina prostředků by patřila pozůstalému), zbytek by šel do dědictví.

Syn zemřelého manžela je nepominutelný dědic, syn pozůstalého manžela z prvního manželství by po zemřelém nedědil.

Poradila bych obrátit se na notáře a poradit se s ním o možnosti zúžení SJM.

ivzez

@Kapitán, proč myslíte, že nejde o jeho syna?

Podle mne není vyloučené, že jde o jeho syna z prvního manželství a tazatel nechce, aby „dědil z účtu současné manželky“.