zjentek

Ubývá (rozpouští se) při běžném užívání minerál zvaný kamenec?

Třeba když člověka bodne hmyz a ten si pak kamenec otírá o postižené místo, nebo o vyrážku, aft a podobné, nebo když si kamencem jen tak šolíchá v podpaždí kvůli eliminaci zápachu, tak ten minerál ubývá? Nebo jde prostě o šutr, který se třením sice tvarově mění, ale trvá to stovky, ne-li miliony let?

Nejlepší odpověď
Kelt

Najdi si v tabulkách , co to je kamenec. Měl by to být síran hlinito draselný s 12 molekulami vody. Tak tam určitě budou tabulky rozpustnosti, kolik se rozpustí ve 100 ml vody, roztoku a pod. Takže pak si udělej trojčlenku, kde porovnáš , kolik na to dáš vody. Pokud to nemáš ponořené ve vodě a nepromýváš to proudem vody a nerozpadne se ti to pádem, tak to nějakou dobu, roky, vydrží.

Další odpovědi
Kepler

Kamenec, který se používá jako antiperspirant a k zastavení drobného krvácení je minerál alunit https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Alunit Ve vodě se nerozpouští, v kyselině sírové obtížně. Je to dost měkký nerost, který podléhá otěru poměrně snadno.

elkon

Kamenec, lze koupit v drogerii, v malé tyčince, Někdy ho používám, když se říznu při holení, k zastavení krvácení. A jinak se samozřejmě ve vodě rozpouští, není problém to zkusit. Po namočení do vody ubývá rychleji. Před přiložením na ránu, je vhodné ho trochu namočit.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Nejde mi moc dohromady to „ve vodě se nerozpouští“ a pak třeba „kamencové jezero“ a jak vůbec může nějak biologicky působit, pokud se nerozpouští.