novinář

U kterého zcadla se sbíhá svazek rovnoběžných paprsků do jednoho bodu?

Odpovědi
Skeptik

Poněkud nešťastně položená otázka. Rovnoběžné přímky se totiž nikdy neprotnou, ale pokud máš na mysli například po odrazu od zakřivené zrcadlové plochy, pak ano. Je to parabolické zrcadlo a ten jeden bod se nazývá ohnisko.

gepik

Jmenuje se parabola, vždyť je vidět na každé střeše. Je tam i ten bod.

Michal Kole

Já mám pocit, že to je u čočky zvané spojka

HugoCharles

Neptal se na čočku ale na zrcadlo.
Konkávní i konvexní zrcadlo propojuje odražené paprsky ve svém ohnisku.
U konkávního (dutého) zrcadla se ohnisko nachází před zrcadlem.
U konvexního (vypuklého) zrcadla je ohnisko neskutečné a nachází se za zrcadlem.

Viz. http://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/8/8f/Focal-length.png poslední dvě schémata.