Gus_Fring

Tykáte si tu normálně?

Vzhledem k tomu, že jsem jeden z mladších, možná jeden z nejmladších lidí na Odpovědi, tak jsem téměř vždy vykal. Jiní uživatelé, kteří tu jsou také pod 18 let jiným týkají. Jak to tedy je? Funguje tu nějaká etiketa nebo si každý tykáte?

Nejlepší odpověď
Kepler

Běžně se tady tyká bez ohledů na věk a pohlaví, ale někteří účastníci (pohříchu všechno ženy za zenitem – znám tři) striktně uplatňují vykání a já to dodržuju a respektuju. Ale byla tady i jedna účastnice ve věku 80+ (už je asi po smrti) a s tou jsem si v pohodě tykal, žádná křeč. Byla moc fajn, nezištně mi udělala jazykové korektury u jedné delší povídky.

Další odpovědi
marci1

Normálně si tu tykáme, jelikož tu nejsme pod svými jmény, ale jen profily, či přezdívkami. 🙂

Arne1

Etiketa Internetu byla VŽDY taková, že se tyká.
To se bohužel změnilo když se na Internet dostala spousta laiků (tzv. BFU), kteří sem zatáhli moresy vykání. A teď je v tom chaos. My staří (mně je 66) jsme zvyklí tykat a mládež si zase chce vykat.

led

Ako můra, žena za zenitem, nerobím pri oslovovaní rozdiel medzi internetom a reálnym svetom.
Je pravda zvyklosti, nie predpis, na internete jazykovo vychádzajúce z angličtiny v základe nerozlišujú oslovovanie ty/vy.
Ale sú aj spoločenské zvyklosti na internete, tiež vychádzajúce aj z angličtiny, ale aj jazyka uživateľov, ktoré sa zakladajú na slušnosti.

aliendrone

Jsem také pamětník a naprosto souhlasím s tím, co tvrdí Arne1. Nemám s vykáním velký problém, v životě (pokud není sjednáno tykání) zcela normálně vykám.

Protože jsem už ve věku, kdy se jindy významné věkové rozdíly stírají, tak chlapům zde běžně tykám, dospělým ženám (30+)… no, pokud si vzpomínám, tak jsem si dovolil tyknout snad jen marci1, a ta to vzala díky bohu bez připomínek. Jinak i když NĚKTERÉ babuchen trošku škádlím (v sebeobraně pochopitelně!), tak jim vykám. A např. ivzez, která mne výslovně upozornila na to, že je jí můj přístup k ní nepříjemný, tož k té si dovolím výhradně střízlivé a věcné komentáře.

Ostatně ono to někdy jinak ani nešlo. V dobách, kdy jsem ještě hrával si představ vypjatou situaci, kdy slyšíš na Teamspeaku od 14tiletého „cucáka“, kterému bys mohl dělat fotra něco takového a posuď sám, co je realističtější:

„Tywoe sundej toho zm*da s kulasem na střeše nebo jsme na kaši!“
a teď si představ tohle:
„Pane XXX, byl byste tak laskav a odstřelil toho kulometčíka na střeše, jinak nás všechny brzo postřílí!“
Jistě je ti jasné, že na nějaké vykání se zkrátka nehraje. ;) :D :D

anonym

Netiketu znám ale dodržoval jsem ji jen v ranných fázích kdy internet zdaleka nebyl tak populární a vládly mu nikoliv webové servery ale BBSky (nevím zda vám to něco říká), tam netiketa dávala dobrý smysl, šlo v podstatě jen o elektronické akademické prostředí, lidé se tam často osobně znali tak jako tak a pokud ne už jen fakt, že se sešli na jednom místě virtuálního světa ty lidi zájmově stmelil. Bylo to takové naivnější a čistší prostředí ve kterém tykání bylo běžné jak v nějaké klubovně rychlých šípů či elektrotechnickém kroužku. Dnes už toto neplatí, internet je prostor pro všechny, nejde o implicitně se navzájem respektující přátelskou komunitu s podobnými zájmy je to už podobně jako reálný svět plné rozmanitosti ale i zbytečných útoků, agrese, osobně si myslím že dávno nastal čas aby se na internet vrátilo vykání a určitý preventivní odstup, který si udržujeme od lidí od kterých nevíme co čekat i ve skutečném světě. Snažím se toho držet a implicitně už vykám bez ohledu na zaprášenou netiketu kterou si z počátku internetu samozřejmě pamatuji, ale která dnes už se měnou a rozšířením cílové skupiny z velké části ztratila na významu a aktuálnosti.

zjentek

Čus Gus! (;

nyjono

Na internetu se běžně – normálně tyká.
Ale pokud někdo trvá na vykání, je to jeho věc a je vhodné toto respektovat.

Dochy

Mno, jakožto pamětník začátků internetu v ČR (a ano, znám i BBS, přestože jsem na ně moc nelezl) pořád primárně tikám. Ale pokud někdo vyká, přizpůsobím se, pokud se nezapomenu…

Tikání neberu jako prohřešek proti slušnosti, myslím, že jsem schopen slušně diskutovat i s názorovým oponentem bez umělého držení odstupu vykáním.

Kelt

Je to tak, obvykle se tu tyká, některým ženám, které mi vykají, vykám taky. Ale spíše to vycítím, co se dotyčnému líbí.

agentpv

Já většinou vykám (a to je mi přes 50), hlavně těm co mi přijdou starší a zde na odpovedi.cz ostřílenější. Pokud ale z dotazu a profilu cítím mladší osobu tak tykám.

led

Kazatel, ktorú můru máte na mysli:
1 – Můra je člověk, nejčastěji žena, jehož duše při spánku odchází a tělo leží mrtvé.
2 – Noční můra se nazývá zlý sen, který sužuje spícího během noci. V lidové tradici ji zpodobňuje přízrak, který sedne spáči na hruď a ztěžuje mu tak spánek.
3 -můra jako lidové označení nočních motýlů
Alebo mal na mysli román Můra (univerzální příběh o přátelství, nezdolnosti i obraně utlačované národnostní menšiny).

Alebo chcete uážať ženy, ktoré nekrivia svoje zvyklosti, aby sa páčili iným?
Pokiaľ chcete kohokoľvek, bez ohľadu na vek a pohlavie, urážať, vtedy nezaleží na vykani ani na tykaním.
Kdyby hloupost nadnášela, létal by jste jako holub.

annas

Ještě jeden význam slova můra, bohužel hanlivý.
Můra – hanl. nevraživá, zlá žena: – SSJC.

Dochy

To by si tady určitě nikdo (ani Kazatel) nedovolil… 😉

annas

Vím své. ☹

aliendrone

led>>> Vaše trojcithodná velkomožnosti, on to nemyslí ve zlém. Jen mu to přijde podivné (stejně jako mně), ale Vaše zvyklosti pochopitelně respektujeme, když na tom trváte. (venkoncem s peklem je rozumné být zadobře) ;) :D :D

annas

alilendrone,

tentokrát se mýlíte. Převtěleného xxxx poznáte podle jeho stylizace otázek, odpovědí, vyjádřením zloby k některým uživatelkám, nevhodnými urážlivými výrazy.

Vím své.

led

Preto sa pýtam, o ktorý typ můry ide.

Ps. zasmiala som sa na tom vašom „príbehu so strelcom“ a viete, že kedysi to naozaj tak fungovalo? hlavne ak podriadený bol šľachtic.