Václav7

Tvoří se mi na severním štítu na omítce zelené řasy, plíseň atd. Je pravda, že pomůže roztok modré skalice s vodou?

Neznám poměr ředění s vodou a jak dlouho se má nechat roztok působit a zda je pak nutný oplach vodou. Mám okrovou omítku a nevím zda skalice nenechá na omítce fleky. Děkuji za rady.

Odpovědi
aliendrone

Ano, nechá na ní fleky (modré). Roztok CuSO4 se používá především jako penetrační na DŘEVO. Použij něco určeného přímo na fasádu, obvykle na bázi chlóru – viz bratr google.

orwell

Skalici bych tedy rozhodně nepoužil, ale existuje více různých vhodnějších přípravků, např. https://www.lev­nestavebniny.cz/we­ber-odstranovac-ras-mechu-a-lisejniku-.7990/
Já jsem vsadil na mechanické očištění kartáčem a aplikoval nějaký přípravek s chlórem, ale už si nevzpomínám na název. Fasádu jsem neoplachoval. Prý existuje nějaký přípravek obsahující stříbro a má dlouhodobější efekt. Vyžaduje ale po určité době oplach vodou pod tlakem. Existují i firmy, které se poskytováním těchto služeb zabývají.
Obávám se, že tohle je boj neberoucí konce, po pár letech se mi to objevuje na fasádě znovu. Navíc zde mám problém s kouřem od okolních domů (v zimních měsících), což si také udělá svoje. Na to pozor!

mosoj

Neposlouchej každého. Modrá skalice ( síran měďnatý (modrá skalice) se dává do bazénu proti řasám v poměru 5g na 1 000 l !!! vody. Takováto koncentrace ti žádné fleky neudělá! Použij stejnou koncentraci a budeš to mít zdaleka nejlevnější. Naopak, chlór ti barvu vybělí!!

mosoj

Zajímavé. velká diskuse o chlóru, která se za tímto účelem již moc nepoužívá a odkaz je na jakýsi biocidní!! prostředek, kde není napsáno co to vůbec je. Navíc si přečti v jaké koncentraci je třeba ho používat a ihned budeš s cenou někde jinde.
Naopak 0,5 g ve 100 l ( více těžko spotřebuješ) nemůže znamenat žádnou nebezpečnou zátěž okolního prostředí. To z případné měděné střechy (okapů) se díky kyselému dešti spláchne daleko více.

aliendrone

mosoj>>> Víš, ono nejde o vodu v bazénu (nechápu, kdes k tomu příšel), ale o PLÍSEŇ/ŘASY na OMÍTCE. To je „trochu JINÁ“ liga, než nějaké cachtáníčko, to ti potvrdí každý, kdo s tím má zkušenost. Plíseň se na omítce nevytvoří jen tak (musí mít mimořádně vhodné podmínky) a ani její likvidace není procházka parkem. S nulanulanic koncentrací se můžeš v případě plísně na zdi jít akorát vyfotit (a kdo ví, jestli bys jí ještě nepřiživil díky dodatečnému zvlhčování)! ;) :D :D