Major Zeman

Tuž = inkoust?

Chci koupit inkoust do plnícího pera a zajímá mě jedna věc. Byl jsem v interšpáru v oddělení papírnictví a vedle plnících per nebyl inkoust, ale lahvička s tuží ..

Tak mě má asi logicky napadnout, že tuž se dá použít jako inkoust – je to tak správně?

Nejlepší odpověď
gecco

Inkoust je barvivo rozpuštěné ve vodě, tuš pak v nějaké pryskyřici (šelak, arabská guma, dneska spíše nějaké syntetická…), viskozita obou se může lišit (tedy pero určené pro inkoust nemusí správně fungovat (vést správné množství kapaliny).
😉
Tudíž – velmi pravděpodobně, lze tuš použít i v plnícím peru, jen – pokud zaschne, už je asi ´nerozchodíš´ (takže krátkodobě, po každém použití vyčistit).
😉

Další odpovědi
annas

Měla jste se v papírnictví zeptal, určitě by poradili.

Nevím, jaké máte pero, ale tuš se nehodí do všech. Je určená do per např. pro rýsování.

Takto jsem tuš používala v rýsování,, ale je to již dávno. Proto jsem se dívala, zda se něco změnilo.

" Barevná černá tuš pro psaní nebo kreslení perem nebo štětcem. Nejsou vhodné do technických trubičkových per. Jsou doporučitelné pro grafickou nebo jinou uměleckou tvorbu."

http://www.mi­klik.eu/tus-skolni/c-1960/
http://www.pa­pirnictvi-rz.cz/rysovaci-potreby2/technicka-pera/

quentos

Tuž je rozkaz slovesa tužit či toužit.
TuŠ je skutečně druh inkoustu, ale uzpůsobeného pro kreslení a tisk. Psaní by to tudíž teoreticky bránit nemělo, ale osobně jsem to nezkoušel.

Lamalam

Tuš rozhodně není to samé jako inkoust. V běžném peru tuš zaschne a už to nerozepíšeš.

iceT

je to tuš nikoli tuž,a mělo by to být jedno a to samé
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/In­koust
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tuš

Mc Merkurion

dá i nedá,záleží na peru >>> do plnicích se používá inkoust do namáčecích (redispera a podobně) obojí..
…jinak tuš zaschne a udělá vrstvičku,která se dá seškrábnout a inkoust se vpije ale můžeš ho vymazat zmizíkem

Michálek1245

Tuž je trochu něco jiného, tu asi vedle inkoustu nekoupíte. Nicméně do plnicího pera bych nedával ani tuš. Jestli se vám nedaří sehnat klasický inkoust v obchoďáku, tak mrkněte třeba na rodinné papírnictví Bohemia . Myslím, že tam byste se určitě mohla obejít. Já osobně tuš zkoušel na psaní použít jednou, ale teda kdovíjaký zážitek to fakt nebyl.