fcoop

Tulák Charlie – co měly symbolizovat jeho tři atributy?

Bez hůlky,knírku a rozšmajdaných bot by to nebyl on.
Proč si Chaplin zvolil právě tyhle „poznávací znaky“?

Nejlepší odpověď
annas

Mám knihu Ch. Chaplina – Můj životopis. Vzpomněla jsem si, jak uváděl, proč se rozhodl oblékat tak, jak ho známe.

Svou první postavu tuláka charakterizuje takto:

„Neměl jsem ani ponětí, jak bych se měl namaskovat. Kostým reportéra, ve kterém jsem právě dohrál, se mi nezamlouval. Cestou do šatny mi však napadlo, abych si vzal kalhoty jako pytel, veliké boty, hůlku a buřinku. Chtěl jsem, aby ten kostým byl samý protiklad: pytlovité kalhoty a těsný kabát, malá buřinka a ohromné boty. Nemohl jsem se rozhodnout, jestli mám vypadat mladě nebo staře, ale když jsem si uvědomil, že si mě Sennett představoval daleko staršího, přidal jsem malý knírek, který mi přidá na věku, jak jsem uvažoval, ale nebude mi bránit ve výrazu.
Neměl jsem ani potuchy, jakého člověka vlastně budu představovat. Ale v okamžiku, kdy jsem se oblékl, kostým a maska mi vnukly jeho osobnost. Začal jsem se do něho vciťovat, a ve chvíli, když jsem vkročil před kameru, rozžil se mi samostatným životem. Tváří v tvář Sennettovi jsem se vtělil do své postavy, vykračoval jsem si před ním, pohupoval jsem hůlkou a všelijak jsem se producíroval. Gagy a komické nápady se mi v hlavě jen rojily.“

V dalších filmech mu kostým zůstal … věčný tulák Charlie, pobuda, oblečený v úzkém kabátě, nepadnoucích kalhotách a obrovských botách, s buřinkou, hůlkou a knírkem získává sympatie díváků, protože cítí jako oni … jeho úspěchy i neúspěchy. Tím se víc „zlidšťuje“…

Další odpovědi
led

hůlka – symbol gentlemana
rozšmajdané boty, oblek – priemerný človek svojej doby
boty dobre doplňovali jeho kačací krok
knírek – zvýrazňujúci doplnok k hre s mimikou tváre, treba si uvedomiť, že v tej dobe nebol hovorený film
Celá jeho herecká postava zdôrazňovala jeho životný postoj – človek z ľudu.