dgfdgf

Tsunami hrozej na všech mořskejch pobřežích na světě, nebo jenom někde?

Nejlepší odpověď
annas

Tsunami je náhlý posun vody, které způsobuje obrovská vlna nebo série vln, a může mít zničující důsledky.

Většina tsunami (71 %) se podle US National Weather Service vyskytuje v Tichém oceánu. Ale může se objevit i jinde.

Tsunami se vyskytují tedy nejčastěji v Tichomoří, a to zejména podél „Pacifického kruhu ohně“. Tato zóna se nachází na severním okraji pacifická desky a je geologicky nejaktivnější oblastí na zemi
.
Například Japonsko, je zasažené tsunami alespoň jednou za rok. Vzhledem ke své zeměpisné poloze je také zemí, kde mají největší ztráty na životech Proto Japonsko vyvinulo účinný varovný systém tsunami a mnoho japonských obcí a měst je chráněno pomocí gigantických hrází.

ttp://www.bbc­.co.uk/earth/sto­ry/20170202-the-places-on-earth-where-nature-is-most-likely-to-kill-you

Vlny tsunami
• obrovské ničivé mořské vlny, vyvolané většinou podmořskými zemětřeseními, mohutnými
sesuvy půdy a výbuchy podmořských sopek, které posunou část oceánského dna
• jsou charakteristické velkou rychlostí – až 950 km/h , délkou 100 – 200 km a nepravidelnou
periodicitou v intervalu od 5 minut do několika hodin
• Na hlubokých vodách volného moře – nevýrazné
• ! ničivé jsou na pobřeží a v zátokách – zvedají se jako mohutná vodní stěna 30 až 60 metrů
vysoká → devastuje přímořské pásmo

Rychlost šíření tsunami závisí na: teplotě a tlaku prostředí, ale i na jeho minerálních vlastnostech:

Příčiny tsunami: známy; podmínky vývoje: zůstávají stále nejasné

Ze záznamů vyplývá, že tsunami vzniká v průměru jen v jednom ze dvaceti případů tektonické činnosti.

Nejčastější příčinou vzniku tsunami je podmořské zemětřesení, a to vlivem vertikálního pohybu mořského dna a následného zvlnění vodních mas.

Více v odkazu.
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Fvur­mzb3fg4J:geograp­hy.upol.cz/sou­bory/lide/smo­lova/PPR/Tsuna­mi%2520a%2520va­rovne_systemy­.pdf+&cd=4&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz&client=fi­refox-b

Další odpovědi
Kepler

V podstatě se tsunami mohou vyskytnout na všech pobřežích, i když na některých jen vzácně. Nemusí vznikat jen z důvodu podmořského zatřesení v tektonicky aktivních oblastech. Například na jednom z Kanárských ostrovů hrozí obrovský sesuv hornin. Až se tak stane, tsunami biblických rozměrů totálně zlikviduje atlantické pobřeží od New Yorku až po Floridu a možná i dále na jih. Konečně tsunami vznikají i po dopadu velkých asteroidů.