Janeček

Trvanlivost dat na CD – ROM

Rád bych věděl, jakou mají trvanlivost data uložená (vypálená, případně nahraná) na CD. Jedná se hlavně o fotografické soubory a videa

Nejlepší odpověď
kenyrts

Řešením je pravidelná aktualizace starých záznamů do novějších norem. Tento osud zřejmě čeká i univerzální CD nosiče, které byly svého času pokládány za téměř věčné. Jejich životnost se pohybuje okolo několika desítek let v případě lisovaných CD. U vypalovaných CD nosičů je to v nejlepším případě dvacet let. Po této době dojde k nevratným změnám disku a nosič „zapomene“ svůj obsah. Větší životnost by měly mít CD z novějších materiálů, které by měly vydržet až sto let.
Trvanlivost
Magnetické nosiče :
Disketa 20 let
Audio a videokazety 10 až 30 let
Magnetická páska 50 let
Bankovní karta 10let
Pevný disk 10až 20 let
CD-ROM, DVD
Minidisk 50 let
CD-ROM 20 až 100 let
CD-RW 10 let
CD a DVD (novější materiály) až 100 let

Další odpovědi
honza19hk

DOKUD BUDE CD ČI DVD ČITELNÉ (NEPOŠKRÁBANÉ ,ČISTÉ…) TAK TI TAM VYDRŽÍ JAK DLOUHO BUDĚŠ CHTÍT

jkjk

Take hodne zalezi na zpusobu skladovani. Pro nejdelsi trvanlivost je dobre temno, sucho, optimalni teplota (15–18 st) a vlhkost (20–50%). Naopak „zabijacke“ je dlouhodobe vystaveni na slunci, teploty pod 5 nebo nad 30 stupnu ci vlhost nad 70%. Tady je dobry prehled v cestine – http://www.haf­net.cz/?p=35.