helpmelidi

Trpím taky sociální fobii?

Ahoj, mám strach z mluvení , zpívání, vystupování před tabulí a dalo by se říct i telefonování (před lidmi).Bojím se taky zesměšnění a někdy být středem pozornosti. Ale nemám strach třeba z veřejné dopravy (což prý k tomu taky patří).

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Damiana

Ne

To, co popisuješ má kdekdo. Říká se tomu trému a také nedostatek sebevědomí. Dneska se rádo hází psychologickými termíny a lidé se sami rádi „diagnostikují“ a zařazují do kolonek. Stejně tak s Dys- funkcemi. Vždycky to byly „blbé děti“ a najednou je to dysgrafik a dyslektik – jako by to, že špatně píše nebo čte najednou bylo něco důležitejšího a jiného, když to zní odborně.
Pak jsou hysterici různého typu. Někdo si totiž také v té „jinakosti“ přímo libuje a chce být jen zajímavý, ale to nebude tvůj případ:-)
Jediné, co ti doporučím je – pokud se chceš změnit – předpokládám, že jsi v pubertě – začít na sobě pracovat. Najdi si koníčka a makej na sobě. Jakmile budeš v něčem dobrá a budeš si tím jistá, budeš se cítit lépe a začneš si věřit. Sebevědomí ti stoupne samo a snad přiměřeně. Vylepšení fyzického vzhledu, dobrá parta kamarádů, zlepšení se ve škole – to vše také pomáhá. Když se člověk uzavírá sám do sebe, kominukuje pouze přes PC a reálný život mu uniká, začne se v něm ztrácet a může ho to stresovat.
Takže ne, neboj se, jsi „v normě“…:-)

Další odpovědi
odpomass

Ne

Doplňuji:
Věř mi, nějaký typ sociální fobie bys poznala hned a především mnohem výrazněji. Buď ráda, že jsi jen stydlivý a citlivý člověk. Fobie je stav nesnesitelný…

Myan

Ne