Avatar uživatele
anonym

Trošku morbidní otázka po ránu.

Darovali by jste pro lékařské účely své orgány po smrti?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, iceT, johana 56, hanulka11, suaeda, fcoop, rosinka před 4553 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

Otázka mi morbidní nepřipadá, dokonce jsem i na podobnou otázku již odpovídala, škoda že to nemohu najít. Rozhodně bych své orgány po smrti darovala, jen si nejsem jistá, že by byl nějaký orgán použitelný,,:-)
A klidně bych se nechala i po smrti pitvat, aby se budoucí lékaři měli na čem učit.

Jo a je to tak jak píše suaeda,,,zde něco víc

Darování orgánů je v České republice dáno zákonem č. 285 z r. 2002. Ve stručnosti by se dal tento zákon shrnout do následujících bodů:

  1. Pokud za svého života nedáte vědět (do registru, nebo notářským osvědčením) že s odběrem nesouhlasíte, jste automaticky považována za potenciálního dárce orgánů, tzn., že v případě nenadálé smrti mohou být Vaše orgány odebrány a použity k transplantaci
  2. Jedná se pouze o orgány (např. ledviny, srdce, játra), veškeré ostatní tělo je ponecháno k pohřbení. Tělo po odběru vypadá jako po jakékoli jiné břišní nebo hrudní operaci
  3. Po smrti člověka mohou nejbližší příbuzní darování orgánů zabránit, pokud vysloví nesouhlas (tato formulace není v zákoně, ale ctíme přání nejbližších příbuzných). Pokud nic nenamítají, nemusí žádný souhlas podepisovat.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-je-to-s-darcovstvim-organu

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
suaeda

Nevím to jistě, ale myslím, že existuje nějaká legislativní norma, která se tímto přímo zabývá. Tedy pokud dopředu přímo písemně neuvedeme, že nechceme být posmrtnými dárci orgánů tak se jimi automaticky stáváme.
Možná se pletu. Počkáme na další odpovědi.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Ak by to niekomu pomohlo, prečo nie.
Podmienka:
Anonymne a nepoužiteľný zvyšok spopolniť a rozsypať v rannom vetre.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Ano, taky proč ne ?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
rosinka

Problém by mohl být v tom, že pro záchranu nějakého mladého života, by nemuselo být uděláno úplně vše… poptávka po orgánech je vysoká.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

Já to zatím nesepsala, ale moje maminka to má na papíře, že až umře její tělo bude poskytnuto k lékařským účelům/výzkumům/ ale musí být doručeno do 24 h. Už to má snad 20let -hlavně jestli se něco nezměnilo…aby ji pak vůbec chtěli, po tom jsme nepátrali.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

V žádném případě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
johana 56

Ano.Nevím,jestli i já se necitnu v situaci,kdy bude nutné některý orgán vyměnit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

Jak kterej :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lukas.zmizik

mozna snad..... jedine mozek … ?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek