Trošku morbidní otázka po ránu.

Darovali by jste pro lékařské účely své orgány po smrti?

Nejlepší odpověď
kropitko

Otázka mi morbidní nepřipadá, dokonce jsem i na podobnou otázku již odpovídala, škoda že to nemohu najít. Rozhodně bych své orgány po smrti darovala, jen si nejsem jistá, že by byl nějaký orgán použitelný,,:-)
A klidně bych se nechala i po smrti pitvat, aby se budoucí lékaři měli na čem učit.

Jo a je to tak jak píše suaeda,,,zde něco víc

Darování orgánů je v České republice dáno zákonem č. 285 z r. 2002. Ve stručnosti by se dal tento zákon shrnout do následujících bodů:

  1. Pokud za svého života nedáte vědět (do registru, nebo notářským osvědčením) že s odběrem nesouhlasíte, jste automaticky považována za potenciálního dárce orgánů, tzn., že v případě nenadálé smrti mohou být Vaše orgány odebrány a použity k transplantaci
  2. Jedná se pouze o orgány (např. ledviny, srdce, játra), veškeré ostatní tělo je ponecháno k pohřbení. Tělo po odběru vypadá jako po jakékoli jiné břišní nebo hrudní operaci
  3. Po smrti člověka mohou nejbližší příbuzní darování orgánů zabránit, pokud vysloví nesouhlas (tato formulace není v zákoně, ale ctíme přání nejbližších příbuzných). Pokud nic nenamítají, nemusí žádný souhlas podepisovat.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-je-to-s-darcovstvim-organu

Další odpovědi
suaeda

Nevím to jistě, ale myslím, že existuje nějaká legislativní norma, která se tímto přímo zabývá. Tedy pokud dopředu přímo písemně neuvedeme, že nechceme být posmrtnými dárci orgánů tak se jimi automaticky stáváme.
Možná se pletu. Počkáme na další odpovědi.

led

Ak by to niekomu pomohlo, prečo nie.
Podmienka:
Anonymne a nepoužiteľný zvyšok spopolniť a rozsypať v rannom vetre.

Drap

Ano, taky proč ne ?

rosinka

Problém by mohl být v tom, že pro záchranu nějakého mladého života, by nemuselo být uděláno úplně vše… poptávka po orgánech je vysoká.

hanulka11

Já to zatím nesepsala, ale moje maminka to má na papíře, že až umře její tělo bude poskytnuto k lékařským účelům/výzkumům/ ale musí být doručeno do 24 h. Už to má snad 20let -hlavně jestli se něco nezměnilo…aby ji pak vůbec chtěli, po tom jsme nepátrali.

lexx

V žádném případě.

johana 56

Ano.Nevím,jestli i já se necitnu v situaci,kdy bude nutné některý orgán vyměnit.

bolak

Jak kterej :)

lukas.zmizik

mozna snad..... jedine mozek … ?