Avatar uživatele
anonym

trombocyty

co jsou to trombocyty a kde se tvoří

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4478 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
LuciJe

Trombocyty jsou ktevní destičky a tvoří se v kostní dřeni. Jejich tvorbu stimuluje hormon thrombopoetin, který se při poklesu množství krevních destiček pod určitou úroveň začne tvořit v játrech.

Zdroj: cs. wikipedia. org/wiki/Krevn%C3%AD_desti%C4% 8Dka

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
alenka901

Drobné buňky, které se tvoří v kostní dřeni a jsou součástí krve. Jejich úkolem je uzavírat otvor při každém poranění krevní cévy a umožňovat tvorbu trombu (uzávěru) na postiženém místě, aby se za¬bránilo větším ztrátám krve.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
katkagrab

Trombocyty(krevní destičky) jsou nejmenší typ buňek v krvi.Hrají hlavní roli v krevní srážlivosti vedle faktorů srážlivosti.Nedostatek destiček v krvi může vyvolat krvácivé poruchy a může být spůsoben nízkym obsahem vitamínu B12 a imunoglobulinu,ale i dedičnou poruchou.Vitamín B12 je nejvíce obsažen ve vejcích,játrech,rybím tuku a imunoglobulin nejvíce obsahují játra,vejce,pšeničná a ražná mouka.
Tvorba trombocytů se nazýva trombopoeza.Krevní destičky nemají jádro a nemohou se samy množit.Vznikají v kostní dřeni fragmentací cytoplasmy obrovských buněk megakaryocytů,které vznikají z prekursorové(výchozí) buňky megakaryoblastu.
Jejich životnost je 8-12 dní,po té jsou degradovány ve slezině.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Attack-design

http://web.quick.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek