Kopta

Tři půlky? Co to je za blbost?

Doplňuji:
Vždy jsem měl dojem, že půlka se skládá ze dvou… nevím. Ale děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
quentos

Asi vím, na co narážíte. Zlomek by měl vždycky být menší než jedna, proto se mu říká v češtině zlomek (a v angličtině obdobně „fraction“).
Jenže matematici mají holt i vyšší potřeby než jen kupecké počty, a tak pracují vedle pravých zlomků („proper fractions“) i s tzv. zlomky nepravými („improper fractions“), které jsou „nepravé“ právě proto, že jsou větší než jedna. Máte tedy svým způsobem pravdu v tom, že by se jim aspoň nemělo říkat zlomek – leč terminologie už je jednou zavedená ;{)> to, že je to prakticky „blbost“ , je vyjádřeno právě oním přívlastkem „nepravý“.

Další odpovědi
Alesh

V pondělí jsem si koupil k snědku půlku pizzy, ve středu taky a v pátek též. Žádnou další pizzu jsem ten týden nekupoval. Za celý týden jsem snědl tři poloviny pizzy. Je to blbost?

Awer

3/2; normální zlomek.. ;) = 1,5

led

Vy ste si nikdy nedali 3velké piva (urobené z 1 litra piva – vysoká pena) a zaplatili za 1,5 litra?

led

To je, ako na hodine matematiky učiteľ vysvetľuje:
„polovice sú vždy rovnaké, ale vidím, že väčšia polovica nedáva pozor.“

mosoj

Kopta, půlka se skládá ze dvou , ale čtvrtin !!!!!!!!

Sůwa

Alesh – to ti teda zbyl ještě kousek na sobotu, ne? Ale opravdu jen kousek…

Alesh

Nic nezbylo, nic nedostaneš! 🙂