panenka

trestné body

muj známí má 8 trestních bodů (za rychlou jízdu,za rozbité sklo potřebovala bych vědět kolik je nejvíc trestních bodů,za jak dlouho může požádat o smazání,kde se zjištuje počet bodu a kde si tohle zjistit děkuji
Doplňuji:
a po jaké době můžu požadat o výmaz a kde děkuji prosím přesný postup jak na to

Odpovědi
mj81

Bodů je 12. Pokud ho zajímá, jak je na tom, ať zajde na ten úřad, kde se vydávají řidičské průkazy a požádá o výpis z karty řidiče. Není to zadarmo, nedělá se to na počkání, pár dní to trvá. No a tam má seznam všech svých hříchů, i těch, za které se body neudělují.

kenyrts

Jak se bodů zbavíte

  • Maximálně čtyři trestné body se z konta řidiče odmazávají po dvanácti měsících jízdy bez dalšího bodového přestupku. V případě, že máte body dva, odečtou se body dva. Nelze odečíst čtyři s tím, že byste se dostali do minusu.
  • Umazání bodů může pokazit spáchání bodového přestupku dřív než po dvanácti měsících. V tom případě vám další body přičtou a roční lhůta pro jejich odpočet se začíná počítat od spáchání tohoto posledního přestupku, případně od doby, kdy o tom rozhodl úřadu ve správním jednání (stejně jako v předchozím bodu).

Jak zjistíte, kolik máte bodů
Je to možné zjistit pouze osobní návštěvou na úřadě, kde jste jako řidič evidován (městský úřad, magistrát). Tam za patnáct korun obdržíte výpis ze své karty, kde je uvedeno, kolik a za co trestné body máte. Úřady samy řidičům stav bodového konta oznamují jen ve chvíli, kdy řidič nasbírá maximální počet dvanácti bodů, a proto jeho řidičské oprávnění přestává na jeden rok platit.
I tam se žádá o výmaz bodů.

standa

Pokud váš známý nasbírá 12 bodů, bude mít problém (musí odevzdat řidičák, následně pak přezkoušení atd.)

Body se mažou automaticky bez jakýchkoli žádostí, ale jen tehdy, když za posledních 12 měsíců od posledního ´bodového´ přestupku mu nebudou sebrány body za další nový přestupek. Smažou se 4 body.

Co se týká zjišťování aktuálního stavu nasbíraných bodů, tak jak (jak je správně psáno v jiné odpovědi) je nutné zajít na příslušný odbor dopravy na obecním úřadě v kterémkoli městě a zde NA POČKÁNÍ a ZADARMO (zkušenost z Hradce Králové) sdělí stav nasbíraných bodů, samozřejmě že jen danému řidiči.