Mirdas

Trestná odpovědnost mladistvých

Stále častěji se setkáváme kdy děti v organizovaných skupinách napadají spoluobčany ( hlavně důchodce ) a nemohou být trestáni.
O loupežích ani nemluvě, které se podobají spíše nájezdům na jednotlivé obchody.

Jak by jste tento problém vyřešili a jste pro sníženou hranici trestné odpovědnosti 10 – 13 let, kdy tyto „děti“ si jsou vědomi co dělají a při závažné trestné činnosti vůbec tuto hranici nebrat v úvahu?

Další otázka zní kam s nima a jak bude probíhat náprava ?
_
Doplňuji:
Jak to vyřešili v ostatních zemích ?
Víte o nějaké ?
_

Nejlepší odpověď
Hamon

Nechal bych to tak jak to je, upravy by mohly prinest prilis komplikaci. Ale dusledne bych vyuzival odpovednosti zastupce, ktery by mel byt za dite zodpovedny ne jen na papire, ale fakticky.

Další odpovědi
Drap

Toto nelze řešit tady. Problém mohou řešit pouze zákonodárci a nikdo jiný.

klumprt

Nejsem odborník na výchovu a nápravu narušených dětí. Takže nedokážu posoudit nakolik účinná je naše současná ústavní výchova nezletilých delikventů.
Dovolím si ovšem pochybovat o tom, že např. ti dva, co napadli vychovatele v Králíkách někdy vyrostou ve slušné lidi.

Jako laika v uvedeném oboru mě napadají jen taková opatření, která by byla v patrně v rozporu s Listinou základních práv a svobod a Úmluvou o právech dítěte, takže šance na jakýkoli posun je mizivá 🙂

Reezo

Otázka je jestli ústav pomůže takovému jedinci… Jde o to, že nějací jednotlivci se napravit nedají a v dospělosti páchají tedy většinu života trestné činy, přestupky atd… V nějakých případech výchovný ústav už také nepomáhá a nastává otázka co s tímto narušeným jedincem? Já bych dětem dal stejnou trestnou odpovědnost jako má dospělej člověk. Zabiješ? půjdeš minimálně na 20 let sedět. Naprosto nechápu proč se právo neučí již od základní školy. Je to velice důležité to znát a znalost zákonů může mít vliv i na mladé lidi jelikož budou vědět co se smí a co se naopak trestá. Dle mého názoru je právník to nejzbytečnější zaměstnání co znám. Mají školu na to, co by měl znát každý občan.

quentos

Trestná odpovědnost neexistuje, existuje pouze trestní odpovědnost.
Problém „by jsem“ vyřešil umístěním do výchovného ústavu, od toho tady taky jsou.

arygnoc

skrátene – násilníkov treba izolovať a neumožniť im návrat medzi normálnych ľudí – lebo nie sú normálni.

súčasné tresty za fyzické ublíženia (lúpež, vražda, znásilnenie, ublíženie na zdraví, …) považujem za nedostatočné.

minimálne zakázať podmienečné prepustenia (polovička), najradšej proste zaviesť u tr. činov proti osobnej integrite doživotie bez pardonu.
možno by som súhlasil aj so židovským oko za oko, zub za zub.