Verdík

transplantace srdce

jaké jsou u nás podmínky transplantace srdce? Proč když se otec zeptal na tuto možnost, dostal od lékaře otázku – a kolik vám je ? (po sdělení že 66 dostal odpověď – to už asi ne )

Odpovědi
kenyrts

Kde v České republice se transplantují orgány?
V České republice máme dvě transplantační centra, kde se transplantují srdce a játra – Brno, Praha IKEM, dále jedno transplantační centrum, kde se transplantují plíce – Praha Motol a celkem sedm transplantačních center, kde se transplantují ledviny – Praha IKEM, Praha Motol (dětské ledviny), Plzeň, Hradec Králové, Brno, Olomouc, Ostrava.

Kdo se může stát čekatelem na transplantaci?
Čekatelem na transplantaci orgánů se může stát jenom ten čekatel, který je zařazen na čekací listině jednotné pro celou ČR.
Jde o pacienta, který trpí nezvratným selháváním funkce určitého orgánu, kdy nereaguje na medikamentózní léčbu a nelze jej řešit jiným způsobem. V neposlední řadě je to čekatel schopný transplantace, tedy plánované operace v celkové anestézii a užívání dlouhodobé imunosupresívní léčby, s výhledem na dlouhodobé přežití

Kdo nemůže být transplantován?
Z hlediska nemožnosti transplantace existuje několik zásadních situací:

čekatel, který kvůli celkovému zdravotnímu stavu není schopný transplantace nebo samotné narkózy
čekatel, který není schopný dlouhodobě užívat imunosupresívní léčbu (např. z důvodu nespolupráce či z důvodu jiné nemoci – chronické infekce)
stavy, kdy transplantaci nelze provést z chirurgických příčin (nemožnost cévní anastomózy při pokročilé ateroskleróze; do určité míry i obezita)
kontraindikací jsou i jiná závažná onemocnění (tumory, závažné postižení srdce a cév)