Nikča

Transfer energy

pomozte mi prosim. Jak přesně do češtiny přeložit: Heat is transferred in three ways: conduction, convection, and radiation. ? Děkuji

Nejlepší odpověď
GangstaHelper

Teplo se může přenášet těmito třemi způsoby:

Tepelnou vodivostí (jako třeba když držíte lžíci v čaji, tak přenáší teplo z čaje do sebe a do okolního vzduchu a do vaší ruky).

Převodem (Třeba chemickou reakcí, která spotřebovává teplo, a pak zase uvolnit opačnou reakcí, kdy se teplo uvolňuje. Nebo převést elektrickou energii na teplo, jde to i opačně.).

Zářením (Každý předmět, ze kterého se uvolňuje teplo (je zdrojem tepla) má tepelné vyzařování (I člověk, živočichové)).

Takže přeložit na ty tři výrazy a to co je v závorce vynechat.

Další odpovědi
Fermi

Dovoluji si nesouhlasit s výše uvedeným překladem. Myslím si, že správně je – Teplo se přenáší třemi způsoby: vedením, prouděním a vyzařováním. Kondukce je vedení viz např. wikipedia nějaké téma z elektřiny a magnetismu. Proudění (konvekce) je dominantním přenosem tepla uvnitř Slunce (vrstva blízko povrchu). Radiace je prosté vyzařování (např. tepelné).