Pepestio

Tradiční jihočeská jídla?

Ztratila se mi kniha receptů od jihočeské babičky, jejíž jídla jsem jako malá prostě milovala a teď bych si je chtěla uvařit a knihu receptů obnovit, jenomže si už nepamatuji názvy a tím pádem ani recepty (klasiku jako jsou zelňáky, žahour, lepenice, cmunda, kulajda, různé rybí variace znám), tak prosím všechny jihočechy o pomoc, alespoň název a třeba jednoduchý popis čehokoliv, pokud se někdo odhodlá vypsat i svůj recet, tak budu mooc vděčná!!! 🙂 Děkuji předem za všechnu inspiraci!

Nejlepší odpověď
anonym

Vím přesně v o co jde. Bohužel, svou knihu těchto receptů jsem zapůjčila. Trochu trpělovisti prosím, dodám do dvou dnů odkaz na speciální kuchařskou knihu.

Další odpovědi
pusinka50

Tak třeba mě napadá, jestli znáš jihočeskou zelnou polívku. Nakrájené hlávkové zelí uvařím se solí a mletým kmínem, dávám poměrně hodně kmínu, ale beru to odhadem. Když je zelí měkké, přidám zátřepku (hladká mouka rozkvedlaná ve vodě, na 1 litr polévky cca 2 lžíce mouky), povařím cca 10 minut. Sundám hrnec z plotny a v polévce rozmíchám zakysanou smetanu a 3 minutky ještě povařím. Polévka má být „příjemně kysele navinulá“, může se tedy přidat i trošku octa. Přikusují se k tomu brambory uvařené ve slupce a oloupané. Já je dávám povařit rovnou do polévky k zelí, protože mám ráda husté polévky.

hanulka11

několik receptů -http://www.ire­ceptar.cz/vare­ni-a-recepty/maso-a-prilohy/vodnansky-rybi-gulas-kocici-tanec-a-jina-jihoceska-jidla/

zde je fajn kuchařka
http://knihy.ab­z.cz/prodej/ji­hoceska-kucharka-ze-mlejna

Natty*

V tom se moc nevyznám, ale co třeba něco s třeboňským kaprem… :)

Pepestio

Bohemica: díky moc 🙂
pusinka50: tuším o co asi jde, díky za recept!

elektrikář

Vzpomínám na polévku couralku, hladkou anču.