jáára

To už vymřeli stopaři?

Jezdím skoro denně a nikde nikdo. Sám jsem dřív jezdil stopem dálky, teď nikoho nevidět.

Nejlepší odpověď
zjentek

Je nebezpečno. Dnes tě klidně zamordují pro šaltrpáku ze slonoviny, pro jointa či trochu koxu v přihrádce. Každej chce prachy na luxus a stopař je potenciálně nebezpečný už tím, že zrovna nemá auto. Řitiči proto neberou a stopaři to dobře vědí.

Další odpovědi
led

Skutočný cestovateľov – stopárov je v súčasnosti menej. Cestovanie stopom býva nebezpečne aj pre stopára, aj pre šoféra.
O výhodach autostopu snáď ani netreba písať.
Nevýhody stopu:
1 – Stopár – nastupuje do auta k neznámemu človeku, u ktorého nepozná jeho šoférske kvality a jeho povahu. Za jazdy sa ťažko vyskakuje bez újmy na zdraví v prípade ohrozenia.
2 – Šofér – nevie, koho a s akým úmyslom berie k sebe do auta. Zodpovedá za bezpečnosť cestujúcich vo svojom aute, teda aj za náhodného stopára.

Kedysi jestvovali takzvaní „registrovaní stopári“, ktorí sa preukazovali pri stopovaní členskou kartičkou.

Dodatok:
Najzaujímavší je nešvár posledných čias „stopovanie v meste“. Veľakrát vidno priamo v meste bláhových stopárov s tabuľami cieľového mesta, napriek tomu, že ku koncu mesta je ešte niekoľko križovatiek a zastávok MHD, ktorí si naivne myslia, že všetky autá idú ich smerom a chcú ich odviezť. Pritom stačí sa odviezť MHD, alebo prejsť peši 1–2km na okraj mesta a majú nepomerne väčšiu šancu.

marci1

Už i psi stopují na silnici? 🙂

aliendrone

Já jsem je přestal brát už dávno. Jsou špinaví a nezřídka smrdí. Hlavně když vidím takové týpky s dredy, mám chuť použít „zaměřovač“, snad na 10 km vidím ty brebery v těch dredech! Fujky! :(

Dochy

Zrovna nedávno jsem nějakou stopařku zahlédl. Ale měl jsem plno. Klasických stopařů teď moc není:

  1. auto má kdekdo
  2. máme moderní dobu, kdo se někam potřebuje dostat, často zvolí nějakou aplikaci na spolujízdu a jízdu si zařídí předem.

Jinak dříve spousta lidí volila stop právě proto, aby potkávali neznámé lidi. Naprostá většina lidí je slušných, dá se s nimi pokecat, člověk se dozví něco nového…

dubraro

Skoro vymřeli. Je to nebezpečné pro řidiče i pro stopaře.
Co existuje, se jmenuje spolujízda a od autostopu se liší tím, že společná cesta je předem naplánována a cestující řidiči platí.

led

aliendrone a keď uvidíte v zime ježibabu, ako za sebou únavou ťahá metlu… tej zastavíte, alebo len zasypete snehom? Stalo sa mi, že na ceste medzi dedinami mi zastal (dobrovoľne!) mladík a dokonca ma aj odviezol až k vlaku. Ach, tá dnešná mládež… týmto mu, anonýmovi jednému, ďakujem.

aliendrone

led>>> No… ruku na srdce, sám od sebe asi ne. Kdyby ale na mě mávla (a byla to SKUTEČNĚ bábrle, ne žádná 30–40) a nevypadala hned z první jako bezďák, je tu šance, že bych ji i naložil. Okolnosti by ovšem hrály prim – v případě spěchu… spíš ne. ;) :)

led

Nebojte sa nie ste sám.
Moja dlhoročná skúsenosť za pešošlapacích kilometrov je priemerne vyzerajúcemu človeku na mávanie zastaví 0.5% okoloidúcich dopravných prostriedkov (okrem policajtov).

K tomu možno pripočítať aj mizerné percento z percenta šoférov, ktorí zastavia aj bez mávania.
Ale práve v tom je krása autostopu „zastaví, alebo nezastaví?“

jáára

Marci1: se psem bych je bral automaticky.

jáára

Zjentek: Blbost. Mám sebou Lišku – ta mne ohlídá.