odik

Tlak vody, spojení dvou nádob a rychlost proudění (problém z praxe)

řeším problém externího filtru v akváriu viz obr. http://odik.cz/i­mages/P1040458­r.jpg
mám dvě nádoby (větší = akvárium a menší = filtr) … voda do filtru se dostává pomocí hadice samovolným vyrovnáním hladin a voda z filtru se přenáší čerpadlem

problém: ačkoliv trubka, která nasává vodu z akvária má 2× větší průměr, nestačí doplňovat vodu do filtru

otázka: je možné nějak zvýšit rychlost průtoku? navrtat nějaké další otvory, zkrátit nasávací trubku atd.? fyziku si už moc nepamatuji a než začnu řezat, chci se raději poradit, díky

Nejlepší odpověď
mosoj

Jestli jsem to dobře pochopil tak voda z akvaria natéká samospádem přes filtrační přepážku ( filtr) do nějaké nádobky a odtud se vrací zpět pomocí čerpadla do akvária.

Váš problém tkví v tom že výkon čerpadla je vyšší než kolik vody se stačí přefiltrovat.

Zde je je jenom pár řešení.

1. Tlaková ( také pomocí čerpadla) filtrace.
Vodu hnát přes filtr čerpadlem a ihned rovnou zpět do akvária. Nikdy nemůže dojít k nějakému nahromadění nebo nedostatku vody nebot co se přefiltruje se ihned vrátí.
A bude to fungovat i při popstupném zsanášení filtru kdy se průtok vody přes filtr zákonitě snižuje.

2. Zvětšit plochu filtru aby objem přefiltrované vody stačil čerpadlu. To je konkrétně Váš problém ! Je také třeba počítat že se filtr zanáší a průtok přes filtr se zpomaluje. Jak filtr čistíte ?
Nějakým způsobem snížit výkon čerpadla co vrací přefiltrovanpou vodu . Nelze ale poradit nevím zda je to u použitého čerpadla reálné.

Osobně se mně váš způsob filtrace jeví jako velmi nevhodný. Sehrát výkon filtrace a následně výkon přepravního čerpadla je problematické a složité pro kontinuelní filtraci. Mohlo by to fungovat u diskontinuelní. Počkat až se nafiltrtuje určité množství vody a tu pak jednorázově vrátit do akvárie a tak stále dokola.