Human

Tlak plynov

Máme nejaký plyn v nejakom útvare ktorý má 1 m3 (jeden meter kubický). Ak tam raz dáme plyn stlačený na 100 kPa a raz stlačený na 110 kPa, tak kedy je toho plynu viac? Pri 110 kPa?
Doplňuji:
Dik, aj som si to myslel. No zaujímalo by ma, že ak je niekde uvedené napr. 10 m3 vzduchu, tak sa asi nedá nijak zistiť, pri akom tlaku to je a teda presne koľko je toho vzduchu? Alebo sa to uvádza pri normálnom tlaku?

Odpovědi
anonym

Čím vyšší tlak – při stejném objemu a teplotě, tím je plynu víc.
Tedy při 110kPa oproti 100 kPa je plynu více o 10 %.
Doplňuji:
Pokud je někde uveden objem plynu, musí – pro zjištění množství daného plynu, být uveden ještě i tlak a teplota. Pokud to uvedené není, množství nezjistíš.

Kelt

Plyn vyplní celý objem nádoby, Existuje závislost mezi tlakem, objemem, teplotou a množstvím plynu, je to stavová rovnice. Je sice odvozena pro ideální plyn za vysokých teplot a nižších tlaků, jinak je třeba počítat s určitými koeficienty.

Emefej

Ano, pokud se nezmění ostatní stavové veličiny, je množství plynu přímo úměrné jeho tlaku.