bauerlukin

Poskytnete mně tipy na dobré filozofické knihy?

Dobrý den dal jsem se na filozofické čtení, třeba Senecu, Emersona, Herakliona, Cicera. Napište mi prosím od vás tipy na další podobné klasické autory a jejich díla. Díky předem

Nejlepší odpověď
aliendrone

Můj nejoblíbenější je Wittgenstein > „Tractatus logico-philosophicus“, pozoruhodný způsob myšlení a vyvozování, doporučuji. (Neboj, je to celkem útlá knížečka, ale myšlenkově HUTNÁ!)

I když je Seneca považován za filozofa, tak se jeho čtením nezatěžuj, hopem přeskoč na Platóna a Aristotela (no, vzal bych na milost i pár jiných antických filozofů), ale uvědom si, že proti tobě pracuje ČAS. Takže pokud se do toho nepoložíš „na plný úvazek“, nemáš moc šancí si udělat opravdu kvalitní obrázek o tom, KOLIK lidstvo v oboru filozofie vymyslelo. A to i kdybys jen četl stěžejní díla významných filozofů. Ale i tak ti VŘELE schvaluji tvůj úmysl, protože tyto knihy mají REÁLNOU moc změnit tvůj život/pohled na svět. :)

Další odpovědi
Henry1660

Xenofon, Platon, Aristoteles, = od nich všechny.

Marcus Aurelius – Hovory k sobě (vřele doporučuji)

Thomas Hobbes – Leviathan
Francis Bacon – všechno
Michel de Montaigne – Eseje

Konfucius – hovory
Lao-c' – Tao te ťing
Sun-c’ – Umění války

Machiavelli – Vladař

Schopenhauer – nevím, co vybrat (vyber si z jeho díla, co tě zajímá)

Kant, Hegel, Erasmus, Descarste, Voltaire…

Montesquieu (taky všechno).

led

Nehľadaj filozofiu len v knihách osvedčených autorov. Hľadaj ju v prvom rade v sebe samom, vo svojom pohľade na svet. Zamysli sa nad tým, čo vidíš, počuješ a cítiš okolo seba, zamysli sám nad sebou a svojim vzťahom k okoliu. To všetko je filozofia života.
Nebezpečné je bezmyšlienkovité prijímanie myslenia iných, aj keď renomovaných a slávnych mysliteľov bez pochopenia dôvodov vzniku ich filozofických myšlienok. Nezáleží na počte písmen v myšlienke, ale na jej význame v živote človeka.

Rokio

Co třeba Slovník filozofických pověr od autora jménem Józef Maria Bocheński.