Nela56

Tíhové zrychlení pomocí volného pádu, jaký bych na to mohla udělat pokus ?

Musím na toto udělat laboratorní práci, ale ještě jsme to jaksi neprobrali :/ Pomohli byte mi, prosím, někdo alespin se začýátkem ? Děkuji.

Odpovědi
Emefej

Pěkný pokus je ve videu ve zdroji, ale jeho praktické provedení bude asi trošku komplikovanější.

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=5C5_dOEy­Afk

Pepa25

Pustit něco v větší výšky a stopkami měřit dobu pádu?
Ve filmu Výbuch bude v pět hlavní hrdina pokusem dokazuje, že hmotnosti nemá vliv pouštěním vejce a melounu ze střechy samoobsluhy 😉

dubraro

Zkus si najít, jak měřil tíhové zrychlení Galileo Galilei. Takový pokus by bylo možné provést i s jednoduchými pomůckami.
Nápověda: Koulení různě velkých/těžkých koulí po nakloněné rovině.

Justin1

Jak píše Pepa25, nabízí se nápad nechat nějaké těleso padat volným pádem ze změřené výšky a měřit dobu pádu. Musí to být takové těleso, které nebude moc brzy podléhat odporu vzduchu (takže žádné peříčko) nebo proudění vzduchu (nechat těleso padat pokud možno za bezvětří ve volném prostoru, ne těsně při zdi) a které pádem nepoškodí sebe ani pokud možno nic jiného (žádná vajíčka, melouny a podobně), aby bylo možné pokus opakovat a získat třeba 10 nebo 20 naměřených hodnot tíhového zrychlení, které se potom statisticky vyhodnotí. Předpokládám, že hlavním zdrojem nepřesnosti bude ruční ovládání stopek, takže by bylo dobré nechat těleso z výšky řádově metrů spíše než z nějaké menší výšky. Při použití ještě větší výšky už může být těžké tu výšku dost přesně změřit a bude se víc projevovat odpor vzduchu.

Při volném pádu z výšky h platí

h = 1/2 g t2,

kde g je tíhové zrychlení a t je doba volného pádu.