Radomír.cz

Těží se u českých jaderných elektráren uran, nebo se dováží jinde z ČR, nebo ze světa?

Jaderné elektrárny v ČR

Nejlepší odpověď
anonym

Koukám, že si to představuješ kapku jednoduše – natěžit uran a – šup s ním do kotle, Antoníne…
😁
V Česku se uran těží (v Dolní Rožínce), ale tento uran je exportován (do Ruska) jako surovina.
Z Ruska naopak dovážíme palivové tyče.

Další odpovědi
Emefej

U jaderných elektráren se netěží ani nikdy netěžil. Kromě Rožínky se ještě několik desítek tun ročně získává z lokality Stráž pod Ralskem, ale tam nejde o klasickou těžbu. Tamní uran je produktem sanace po hydrochemické těžbě, která zde probíhala v minulosti. Celkem se v letech 1945 až 1990 u nás vytěžilo a následně do SSSR vyvezlo cca 100 000 tun uranu. Z toho asi 70% pocházelo z oblasti Příbrami, 15% ze Stráže, 7% z Jáchymova a zbytek z dalších lokalit.