autacek

Též patříte ke generaci, jež je přesvědčena, že si na svůj důchod vydělala ještě za socialismu, a mladí ať si našetří?

Též patříte ke generaci, co je přesvědčena, že si na svůj důchod vydělala ještě za socialismu a ti mladí ať si našetří?

Nejlepší odpověď
mosoj

Ne. Patřím ke generaci, která ještě přemýšlí. Důchod je dávka solidární. Když jsem byl výdělečně činný přispíval jsem na důchod tehdejším důchodcům. Nyní jsem v důchodu já tak ať přispívají ti co jsou v pracovním procesu. Kolik jsi si na důchod našetřil ty? Pokud chceš mít nějaký důchod, jinak to nepůjde.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Mám stejný názor jako mosoj. Ale ještě bych doplnil.
Mnoho z generace těch, co půjdou do důchodu za 20 a více let, budou mít se svými důchody, tohoto „solidárního“ typu, problém hlavně proto, že si dnes hlavně chtějí „užívat života“ a děti jsou pro ně „přítěží“. Čímž dochází a dojde k poklesu množství těch, kteří by jim na jejich důchod měli vydělat. Dále pak se většina snaží zaujmout hlavně dobře placená, ale v podstatě „výrobně a ekonomicky“ neproduktivní zaměstnání a i své děti k tomu vedou.
Takže společnost bude v budoucnosti plná úředníků a manažerů, ale ti, co opravdu něco „hmotného“ vytvoří, jako produktivní základ pro placení důchodů, budou čím dál, tím víc, ještě živit tuto, stále se rozšiřující, skupinu „neproduktivních“. Tím nechci říct, že je tato skupina úplně zbytečná, ale je rovněž, čím dál, tím více (a zbytečně) „přebujelá“. Takže jejich jediná možnost bude, si na život, kdy již nebudou schopni pracovat, si našetřit. Ale zase, vzhledem k současné ekonomice, která programově funguje na principu stálé inflace, budou mít problém s tím, že tyto úspory budou velmi neefektivní, vzhledem ke těmto inflačním ztrátám.

led

Som z generácie, ktorá nielen že poznala, ale aj praktizovala poznanie z rozprávky „3 groše“ :
Ak máš tri groše, tak jeden vraciaš, z druhého žiješ a tretí požičiavaš. Groš, ktorý vraciate, je, že deti sa starali o svojich rodičov, pretože bolo bežné, že deti doopatrovali svojich rodičov. Ďalší groš požičiavate svojim deťom, aby sa o Vás v starobe mohli postarať a až tretí groš Vám slúžil na žitie Vás a Vašej rodiny.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=EWpihWS3LxM

ale je aj „Novodobá verzia tejto rozprávky“ podľa istého riaditeľa súkromnej firmy (z dôvodov antireklamy nezverejňujem meno)
„Prvý groš o vrátení našim rodičom prevzal na svoje plecia štát, prvým pilierom a odvodmi, ktoré je povinný platiť každý pracujúci občan alebo podnikateľ.“
„Druhý groš – ktorým požičiavam svojim deťom, by som spojil s tretím, z ktorého by mala rodina žiť, nie, že požičiava svojim deťom na vzdelanie a náklady spojené so živobytím, ale požičiava si na vlastné žitie nemalé financie. Keby tie boli aspoň efektívne využité, ale dnešná generácia si chce užívať a nemyslí na budúcnosť. “

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.