veronika36

Teri X Tery, Veri X Very, co je gramaticky správně?

Nejlepší odpověď
annas

" Psaní s -i považujeme za základní, a to bez ohledu na způsob tvoření a v některých případech i navzdory tomu, že koncovému -i předchází pravopisně tvrdá souhláska.

Předchází-li koncovému -i tvrdá souhláska, nemůžeme označit za chybné ani podoby s -y: Věri/Věry, Luki/Luky atd.

Předchází-li koncovému -i souhlásky d, t, n, dává se přednost psaní -i, nebo -y podle výslovnosti předchozí souhlásky:

Hanička – Hani [-ň-], Vlasta – Vlasti [-ť-], ale Rudolf – Rudy, Antonín – Tony. Méně obvyklé (ale přípustné) je psát též Rudi [rudy]."

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=743

Takže v uvedených případech jsou správné obě varianty – i nebo y.

Další odpovědi
quentos

V českých zdrobnělinách tohoto typu se píše měkké i, protože je to vlastně zkrácená podoba přípony -inka, -ička, která je vždy měkká.

briketka10

Správně by mělo být : terry :)

annas

Ad Briketka, Terry je jméno anglické, jak mužské, tak ženské.

Ale Tery/i je domácké jméno od jména Tereza. 🙂

quentos

Terry je většinou mužské, ženy preferují variantu Terri ;{)>

annas

Nesetkala jsem se s Terri či s Terrym v reálu. Některá domácí jména pužívám jen ke komunikaci, takže i/y neřeším, nebo jsou jasná – např. Zdeni, Hani …

Vzpomínám si na charleston. Ale nechtělo se mně hledat, kdo byl autorem či intepretem. Ale myslím patří k Bromovi…

„Říkala mně Stázi, tobě schází více ovoce a šťáv..“

ještě kousek si pamatuji …

Sousedka má čistokrevnou fenku, jmenuje se Thorri.