Teplotní roztažnost vody. Odpovídá 8 ml na litr z počteční teploty 60°C?

Tak jsem to spočítal a na objem vody 1 litr mi to vyšlo 8 ml. Pokud jsem se někde nespletl v desetiné čárce.

V = V* alfa * delta T = 10000,0002(100–60)=8 ml

60 stupňů počáteční teplota, používám teplou vodu, abych ušetřil elektrickou energii.

Nejlepší odpověď
mosoj

Součinitel teplotní objemové roztažnosti vody (Beta) je 0,00018/K; tzn.,že při ohřátí vody o 55K (°C) vzroste její objem o 1%.

Z toho plyne že

1000 ml vody ohřáté o ( delta t!)80oC zvýší svůj objem o 14.4 ml t. j o 1,44 %

Led do toho netahejte.
Ono u vody to není tak jednoduché . U vody existuje teplotní anomálie. Voda má nejvetší hustotu při 3,99 oC tedy také nejmenší objem.

Krystalická forma se chová také jinak , nabývá na objemu se s poklesem teploty.
Kdežto kapalná forma nabývá na objemu od 3,99 oC výše .