Teplota varu uranu je 3 818 °C, ale jak to vlastně vědci otestují?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Takto vysoké hodnoty se nijak netestují. Jedná se o teoretický výpočet odvozený z tlaku par ještě před dosažením bodu varu.

Další odpovědi
lexx

nebo proces varu látky vymodelují matematicky…

arygnoc

možnosti sú dve:

buď sa teplota odvodí na základe nejakých znalostí, teda je určenáteoreticky (Lamalam, lexx).

*** *** ***
ale – teploty možno zmerať i PRAKTICKY – tzv. radiačným teplomerom určeným na meranie vysokých teplôt založených na zákonoch tepelného žiarenia (Planckov vyžarovací zákon, Wienov zákon, Stefanov-Boltzmanov zákon), meria žiarenie telies do okolia.

odkedy je známe praktické využitie lasera, využíva sa i infračervený teplomer určený na bezkontaktné meranie teploty laserom. využíva princíp ako radiačný teplomer, ale pracuje v infračervenej oblasti elektromagnetického spektra, je vybavený jedným alebo viac navádzacími (meracími) lasermi. pri meraní s týmto teplomerom je nutné poznať emisivitu meraného povrchu.
býva označovaný aj ako pyrometer.

jednoduché, nie?

😉

Emefej

Vysoké hodnoty bodu varu se obvykle experimentálně neověřují. Jedná se o teoretické údaje získané z hodnot tenze par. Dříve se používala prostá extrapolace, dnes k tomu slouží sofistikovanější modely.