Complex

Dostal ten, kdo vymyslel alkohol, alespoň Nobelovu či jinou prestižní cenu?

Nejlepší odpověď
annas

Nobelova cena se uděluje teprve od r. 1901.

"Výroba alkoholu provází lidstvo již několik tisíciletí. Proces spontánního kvašení však až o spoustu let později doplnit proces destilace, který umožnil vyrábět alkoholické nápoje s vyšším obsahem alkoholu. Podívejme se proto, jak to tedy s historií destilace vlastně bylo.

Kvašením však lze vyrobit nápoj o obsahu zhruba 15 % alkoholu. Při vyšší koncentraci etanolu kvasinky umírajjí ..

S destilací alkoholu totiž jako první přišli Arabové, patrně v oblasti mezi řekami Eufrat a Tigris. Patrně to stihli ještě koncem 1. tisíciletí našeho letopočtu. Výsledná tekutina jim však nesloužila ke konzumaci, nýbrž k lékařským účelů a později také k výrobě vonných esencí, které se v alkoholu skvěle rozpouštěly. Je to celkem logické, neboť většině Arabů konzumaci alkoholu zakazovalo a zakazuje jejich náboženství."

Umění destilace alkoholu se dostává do Evropy až někdy během 11. a 12. století do Irska.

https://www.al­koholium.cz/his­torie-destilace-alkoholu-za-jeji-vynalez-podekujme-arabum/
.
Podle legendy byl oceněný sv. Patrik,, který Irům orozradil tajemství destilace a výroby irské whisky. Nejen za whisky, ale i za to, že v Irsku položil záíklady křesťanství asi v 5. .století..

Svatý Patrik se stal přece patronem Irska.

Další odpovědi
Drap

Bohužel nedostal. Výroba alkoholu v různých formách je jen o málo mladší než lidstvo.

dubraro

Alkohol nikdo nevymyslel. Kvasinky jej vytvářely dávno před vznikem člověka.

ivzez

V době, kdy lidé objevili alkohol,
se ještě Nobelova cena neudělovala.

annas

Ad dubraro,

"kvašením však lze vyrobit nápoj o obsahu zhruba 15 % alkoholu. Při vyšší koncentraci etanolu kvasinky umírají a již není nikoho, kdo by obsah alkoholu v nápoji navýšil.

Nikoho kromě lihumilného člověka!" Takže rozgoduhící byla destilace