Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hufnágl

Asi neznají:

Přísahám a volám Apollóna lékaře a Asklépia a Hygieiu a Panakín a všechny bohy a bohyně za svědky, že budu tuto smlouvu a přísahu dle svých možností a dle svého svědomí dodržovat.
Toho, kdo mě naučil umění lékařskému, budu si vážit jako svých rodičů a budu ho ze svého zajištění podporovat. Když se dostane do nouze, dám mu ze svého, stejně jako i jeho potomkům dám a budou pro mne jako moji bratři. Pokud po znalosti tohoto umění (lékařského) zatouží, budu je vyučovat zdarma a bez smlouvy. Seznámím své syny a syny svého učitele a všechny ustanovené a na lékařský mrav přísahající s předpisy, přednáškami a se všemi ostatními radami. Jinak však s nimi neseznámím nikoho dalšího.
Lékařské úkony budu konat v zájmu a ve prospěch nemocného, dle svých schopností a svého úsudku. Vystříhám se všeho, co by bylo ke škodě a co by nebylo správné.
Nepodám nikomu smrtící prostředek, ani kdyby mne o to kdokoli požádal, a nikomu také nebudu radit (jak zemřít). Žádné ženě nedám prostředek k vyhnání plodu.
Svůj život uchovám v čistotě a bohabojnosti, stejně tak i své lékařské umění. Nebudu (lidské tělo) řezat, ani ty, co trpí kameny, a tento zákrok přenechám mužům, kteří takovéto řemeslo provádějí.
Do všech domů, kam vstoupím, budu vstupovat ve prospěch nemocného, zbaven každého vědomého bezpráví a každého zlého činu. Zvláště se vystříhám pohlavního zneužití žen i mužů, svobodných i otroků. Cokoli, co při léčbě i mimo svou praxi ve styku s lidmi uvidím a uslyším, co se nesmí sdělit, to zamlčím a uchovám v tajnosti.
Když tuto přísahu dodržím a neporuším, nechť ve svém životě i ve svém umění skromně dopředu postoupím. Tak získám si vážnost všech lidí po všechny ty časy. Když ale zákazy přestoupím a přísahu poruším, nechť stane se pravý opak.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Přestaň šířit paniku z bulváru!!!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
alojzek

Za to určitě taky můžou komunisti ne?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kryšpín

Řádí tam neviditelná ruka trhu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Ty taky, Hufnágle, nešiř paniku. Jsem si jist, že znají… A teď mi řekni, jak bys to udělal ty. Máš jen jednu dávku léku, nebo jen jeden dejchák… A MUSÍŠ rozhodnout, kdo bude žít… a kdo ne. Když se nerozhodneš, zemřou nejméně dva. Vzdát se toho rozhodnutí taky nemůžeš… právě kvůli Přísaze. Když lékem podělíš dva lidi, zemřou. Když dáš dejchat dvěma na střídačk, zemřou…

před 1488 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek