Bauncc

Jak postupovat v případě těhotenství ve výpovědní lhůtě?

Dobry den, prosim o radu. Dala jsem k 18. 4. vypoved v praci s dvoumesicni vypovedni lhutou, ta konci k 1. 7. 2018, snazime se o miminko, co kdyz otehotnim ted behem dvou mesicu? Jak mam pote postupovat, abych dostala behem tehotenstvi nejake penize a abych pak pobirala materskou a rodicovskou? Odpracovano mam. Dekuji za odpoved.

Nejlepší odpověď
ivzez

V případě výpovědi ze strany zaměstnance neexistuje
žádná ochranná lhůta, v níž by zaměstnání nemohlo skončit.

Ochrana před výpovědí platí jen pro výpověď od zaměstnavatele a jenom
pro několik výpovědních důvodů. V ostatních případech zaměstnání skončí uplynutím výpovědní doby bez ohledu na nemoc, těhotenství apod.

Těhotenství není nemoc a samo o sobě nezakládá nárok na žádné dávky. Chcete-li mít v době těhotenství nějaký příjem, je potřeba být zaměstnána
a pracovat. (Případné nemocenské by bylo výrazně nižší než výdělek.)

Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřebná účast na nemocenském pojištění v době vzniku nároku na PPM (zpravidla 8 až 6 týdnů před pravděpodobným porodem) nebo nástup na PPM v ochranné lhůtě,
která činí maximálně 180 kalendářních dnů od zániku nemocenského pojištění (po skončení zaměstnání).

Stručně:
Pro nárok na PPM byste v době skončení zaměstnání musela být
± na konci třetího měsíce těhotenství. Jinak byste měla od porodu
nárok „jenom“ na rodičovský příspěvek.

Poznámka:
Rodinu je podle mne vhodné plánovat v době, kdy je matka schopna
(kdy jsou rodiče schopni) pro příchod dítěte připravit vhodné podmínky,
což podle mne výpovědní doba nesplňuje.

V tomnto případě bych poradila nastoupit do nového zaměstnání
a rodinu začít plánovat až po skončení zkušební doby.

Ve zkušební době totiž může zaměstnavatel pracovní poměr zrušit
bez ohledu na nemoc či těhotenství. V případě nemoci je jediné omezení
v době prvních 14 dnů nemoci. Po jejich uplynutí může zaměstnavatel
pracovní poměr zrušit.

Další odpovědi
led

Ak sa nemýlim a platí to aj v ČR, počas PN, teda aj tehotenstva sa plynutie výpovednej lehoty pozastavuje až do ukončenia PN. Pokračovanie výpovednej lehoty pokračuje až nasledujúcim dňom ukončenia PN. Pozor počas PN dostávate len nemocenskú.
Ale najlepšie je opýtať sa na to právnika.
Určite ma, aj vás, vyvedie z môjho prípadného omylu.

led

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Ahoj, odpověď jsem sice nenahlásil, ale myslím že splňovala podmínky pro nahlášení jako „chybná“. Co se týče části „Ale najlepšie je opýtať sa na to právnika“ – to bysme mohli psát ke každé otázce: Zepej se odborníka. Nakonec by tu ani nemusel být žádný obsah, tohle heslo by mohlo být hned na základní stránce servru 😉

Na slovensku se při neschopence vážně prodlužuje výpovědní lhůta i při výpovědi zaměstnancem? Nechce se mi tomu věřit (ale neznám slovenská pravidla). Představa že si najdu zaměstnání, dohodnu se na nástup… teď máme duben takže od prvního července, podám výpověď, v květnu dostanu chřipku, zůstanu doma 14dní a pak kvůli tomu nebudu moct nastoupit do zaměstnání na které už jsem podepsal smlouvu, protože si musím ještě nadělat u stávajícího zaměstnavatele těch 14 dní???

led

Pro nahlasovatele mé odpovědi:
Nemám pocit, že by moje odpověď odporovala pravidlům této stránky,
to hlavní tam bylo: „Ale najlepšie je opýtať sa na to právnika“. česky: ale to nejlepší je zeptat se na to právnika…

ale nevadí, důležité budu psát spisovnou češtinou, pro mne to není problém na rozdíl od mnoha zdejších uživatelů, pro lepší srozumitelnost.

ivzez

Led, už přece víte, že jsem odpověď nahlásila já,
víte i důvod nahlášení (poslala jsem Vám zprávu).

Já takhle hlásím i své odpovědi,
protože pokud už nemám možnost je opravit,
zbytečně by tu mátly čtenáře.

led

Navrhujem, aby nevznikli zbytočné reči, rovno napísať autorovi otázky do vnútornej pošty, dôvod nahlásania. Tí rozumnejšií pochopia a tí nerozumní sa budú snažiť za každú cenu presadzovať práve tú svoju a jedinú pravdu. Tie všeobecné blablabla, ktoré sa označujú pri nahlasovaní, nič nehovoria o skutočnosti.

Dochy

Kdysi v pripadě odstrabnění otázky či odpovědi autorovi přišlo upzoornění s důvodem a nickem nahlašovatele… Nebyl problém si to pak vyříkat (zažil jsem z obou stran). Osobně nechápu proč to teď musí být anonymní. Stejně jako já jdu se svou kůží na trh když pošlu příspěvek, měl by si i nahlašovatel za svým názorem stát natolik aby se nebál se ke svému názoru přihlásit.

ivzez

Dochy, já jsem o nahlášení psávala ve své odpovědi nebo dolů do diskuze. Přestala jsem s tím poté, co mne admin dvakrát napomenul, abych si nehrála na admina, že o ikonečném smazání rozhoduje on.

Mně šlo ale jenom o to, aby nevznikaly zbytečné rozbroje, aby každý věděl, kdo to či ono nahlásil.

Teď, pokud má autor otázky nebo odpovědi otevřený profil, píšu přímo jemu.

Škoda, že si mé informace provozovatel webu vyložil jinak, než jsem je mínila…

led

Děkuji ivzez za podrobní vysvětlení.

Dochy

led:

  1. Mám pocit, že na tohle se tazatelka neptala
  2. Výpovědní lhůta při výpovědi ze strany zaměstnance se bude prodlužovat jen v případě, kdy se na tom obě strany dohodnou.

Annas: Přečetla jste si alespoň ten dotaz a odpověď? ☹