bolak

Teď jsem četl na novinkách…

že nějaká žena spáchala podvod, pobírala 10 let dávky a připravila tak stát o statisíce. Někdo to tam přepočítával a vycházelo to měsíčně na 5300 Kč.

A tomu právě nějak nerozumím. Jak je možné že pobírala měsíčně v průměru 5300,– po dobu deseti let, když táta byl bez práce 1 měsíc a dostal něco málo přes 4 tisíce? Navíc tam byla ještě nějaká podmínka nebo co, že musel být nezaměstnaný maximálně půl roku, aby měl na podporu v nezaměstnanosti nárok. Můžete mi to nějak vysvětlit?

Nejlepší odpověď
kapka

Určitě se nejednalo o podporu v nezaměstnanosti, ale nejspíš o některou z dalších dávek, buď ze státní sociální podpory nebo z odboru hmotné nouze. Těch dávek je celá řada a nárok na ně mají, při splnění podmínek všichni bez rozdílu barvy pleti. Nejsou rozdílné podmínky pro majoritu a minoritu. Nezkoumá se, do jaké kategorie žadatel patří.
Může dojít samozřejmě k neoprávněnému čerpání.
Doplňuji:
Takže po přečtení článku doplním, že pracovnice z odboru hmotné nouze chodí osobně na kontroly do domácností a mohou si zjišťovat i od sousedů, kdo ve skutečnosti v domácnosti bydlí. Ale návštěvy bývají ohlášené, takže pokud to paní zařídila tak, že nebylo poznat, že nebydlí v bytě sama a ani od sousedů se sociální pracovnice nic nedozvěděla, tak jí to asi procházelo no.
A kdo ví, jestli jí ten přítel vůbec na živobytí přispíval. To už se asi nedozvíme.
Nechci se jí zastávat a ani ji odsuzovat. Ono v případě sociálních dávek může dojít někdy k docela paradoxním situacím.

Další odpovědi
kropitko

Škoda, že jste nevložil celý článek, třeba se jednalo o invalidní důchod?! To by vysvětlilo tu částku.
Doplňuji:
No v tom článku je to napsané, už jsem ho také našla,,žena pobírala dávky pomoci v hmotné nouzi, pravděpodobně se jednalo o příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí, tam se skutečně podpora může vyhrabat třeba až na neuvěřitelných cca 10000,– měsíčně pro jednotlivce, záleží na tom, kde dotyčný žije a v jak velkém bytě,,,

casey

tady je odkaz na ten clanek. Taky me to zarazilo:
http://www.no­vinky.cz/krimi/248485-zena-tajila-deset-let-pritele-v-davkach-dostala-sta-tisice.html

Drap

Zkus se zeptat nepřízpusobilých spoluobčanů. Ti v tom áumí chodit. Berou dávky někdy i vyší