bauerlukin

Teče pitná voda na všech veřejných místech?

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli teče všude na veřejných místech pitná, zdraví prospěšná voda. Mám to od mojí mámy, ta to vždycky říká. Tedy nemyslím třeba veřejných záchodech, jenom si myslím, že mohou být třeba zrezivělé trubky. Díky předem
P.S. A omlouvám se, ale nenašel jsem jinou rubriku, kam bych to mohl napsat.

Nejlepší odpověď
Dochy

Na veřejných místech? Je spousta veřejných míst zcela bez vody…
Pokud se ptáš na obecní rozvody, pak mám za to, že by všude v ČR měla být pitná voda (pokud někde nemají doplňkovou užitkovou)
Rez v trubkách zpravidla nevadí (pokud se uvolní, jde u studené vody snad jen o senzorickou závadu – zkrátka to blbě vypadá)

Je možné zhoršení kvality např. kvůli nějaké havárii, to se pak ale řeší, vyhlašuje a zpravidla se dováží cisterna s pitnou vodou.

Další odpovědi
aliendrone

Samozřejmě že NE! Teče pouze tam, kde je zavedena. A to ještě pod podmínkou, že přívod je vhodně zakončen – typicky kohoutem, ventilem, fontánkou (pítkem) apod., taková zaslepená trubka trčící ze zdi moc vody nepřivede, pokud neuvolníš zátku. (jestli jo, nezapomeň to natočit, video někam uploadovat a nám poslat odkaz na něj – obzvláště pokud tak činíš doma, třeba ve sklepě) . ;)

Jinak pochopitelně taková prasklá trubka pitné vody MŮŽE vytvořit nový zdroj, ovšem jeho kvalita ohledně pitelnosti (např. po protečení třemi patry) je ZNAČNĚ DISKUTABILNÍ. Dokonce i do záchodové vaničky/nádržky je zavedena téměř VŽDY pitná voda, jakkoliv je to zbytečné, stačila by bohatě voda „užitková“. Jenže položit nový rozvod (vedle toho pro pitnou další zvlášť pro užitkovou vodu) je drahé, lacinější je plýtvat vodou pitnou.

Ovšem i s tímhle se lze setkat (s rozvodem užitkové vody), převážně v technologických provozech (chemičkách, elektrárnách atd., obecně v průmyslových objektech), kde je opravdu velká spotřeba vody a její úprava na pitnou (dražší) není potřeba. Takový rozvod je na koncových (odběrných) místech VŽDY označen výstražnou tabulkou, že nejde o pitnou vodu, nýbrž užitkovou. Nebo by měl být. ;) :D

Pepa25

Předpokládám, že na veřejném WC apod. by měla být nepitná voda označena (např. tak to je ve vlaku). Pitná voda nemusí být (a většinou není) v kašnách atd. Naopak pítka musí mít z principu vodu pitnou.

terry

Je to tak, jak píšeš. Jen poznámka o těch zrezivělých trubkách se netýká pouze veřejných míst.
Je mnoho rozvodů, které jsou staré mnoho desetiletí a tomu také odpovídá stav trubek a kvalita vody,
Trubky bývají poškozené a do vodovodního řádu se dostávají nečistoty. Při poruše nebo nepoužívání (např. v noci) se nevyplaví ani tlakem.
Proto také mnoho domácností řeší kvalitu pomocí domácího filtru na vodu.
Některé jsou i kvalitní a na chuti vody to je znát.
Fakta potvrzují rozbory vody.

cukrar

Určitě neteče všude na veřejných místech pitná, zdraví prospěšná voda.
To ani nejde.