Theress

Tchýně (tchán) a tykání… Můžu ho odmítnout?

Mám přítele, chodíme spolu 4 roky. Jeho rodičům vykám, protože mi tykání nikdy nenabídli. S tchýní ale nemám dobrý vztah, od počátku vztahu mě nemá ráda, protože jsem údajně jejího chlapečka zkazila (odpoutala jsem ho od maminčiny sukně). Vzhledem k tomu, že jsi myslela že náš vztah nemá budoucnost, s oblibou nám škodila. Dnes ale věci směřují spíše ke svatbě než k rozchodu a proto tchýně obrací kartu (ze strachu, že bych jí to někdy vrátila). Mám takový dojem, že třeba na té svatbě by mohlo dojít k situaci, že by mi nabídla tykání, s tím že se nic neděje, máme vlastně super tchýně-nevěsta vztah. Můžu v takovém případě odmítnout? Co by to mohlo způsobit? Té osobě tykat nechci a navíc bych si užila pocitu, že bych jí tím dala najevo, že o toto její milostivé svolení nestojím…
Doplňuji:
Bolak: nejlepší odpověď, tvá možnost za B naprosto vystihuje jak to cítím a jak bych to nejradši udělala. Možnost C ještě lepší, ale nevím jestli na to mám koule… (nezlobte se na mě, ale ta ženská si tahá do baráku v naší přítomnosti partnerovu bývalou, protože jsou „prý“ velké kamarádky).
Každopádně ty seš můj člověk, přesně jsi to vystihl.

Nejlepší odpověď
bolak

Co by to mohlo způsobit? >>> Nic. >>> Je to čistě tvoje věc.
Říkáš že ji zrovna dvakrát nemusíš, čili ti vlastně může bejt jedno jak to vezme nebo ne?

A pokud hledáš způsob jak jí to sdělit, tak máš následující možnosti:

  1. V případě že bys ji nechtěla urazit >>> jí jednou dvakrát tykneš a pak odmítneš s tím že si na to nějak nemůžeš zvyknout, nebo ještě lépe, řekneš že to nepřipadá v úvahu, protože to v tobě samé vyvolává dojem že si jí nevážíš.
  2. V případě že je ti jedno co si bude myslet >>> jí řekneš narovinu, že jí tykat nehodláš protože si jí nevážíš a tykání si ničím nezasloužila.
  3. V případě že bys ji chtěla navíc vytočit >>> jí řekneš to samé co v v bodě B)

(tedy že jí tykat nehodláš protože si jí nevážíš a tykání si ničím nezasloužila), ale tchánovi narozdíl od ní normálně tykat budeš. ;)

A pokud si nejseš jistá, co si o tom bude myslet tvůj přítel, tak není nic jednoduššího než se ho na to zeptat.

Pane jo, já bych moch za to brát prachy, a říkal bych si Mudr. Tkanička.

Doplňuji:
No tak když sem tvůj člověk, tak se na toho tvýho vykašli a vem si mě né?
A problém s tchýní se tím vyřeší…
Navíc jsem neskonale krásnej, nehorázně bohatej a nadpozemsky inteligentní.
Jo a taky neskutečně skromnej sem, to hlavně, to bych vypíchnul…

Další odpovědi
Drap

To záleží na tobě, taky tchýni vykám a neni žádný problém. Stačí říct, že jsi zvyklá, že by ti tykání asi nešlo a že budeš raději dál vykat.

Damiana

Ještě se netěš! Tchýně má stále ještě čas svatbu překazit a ty už myslíš na tykačku!
Ale vážně…
Pokud k této situaci dojde, zbytečně si uděláš hned na začátku manželství pěkné dusno a tchýňka ti to nezapomene a dá zaručeně spapat, na to se připrav. Tím, že jí to přímo na svatbě svým negativním postojem pořádně „osolíš“, moc dobře neděláš. Nevím kolik ti je let, ale pokud tak kolem dvaceti a tchýně je padesátnice, nic moc nenaděláš. Jestli jsou „síly“ vyrovnané, můžete si říkat jmény – to spíš uneseš. Pokud je ti přes třicet a tchýně je výrazně starší, navrhuji variantu vykání zachovat. Na tom není nic špatného.
Já si s manželovými rodiči také vykám (jen jeho maminka mi občas tykne, ale to není problém). Přijde mi to slušné a uctivé. Můj muž mé mamince také vyká (nebude jí říkat mami, když by mohl být její o něco mladší bratr!).
Návrh na tykání se odmítá těžko – a pokud je to v rodině, o to hůř. Hlavně, když to bude spojeno se slovy: Napijeme se na tykání! … To jí to šampáňo chrstneš do obličeje? A jestli je to jen z pomsty, obrátí se to proti tobě. Tykat si v klidu můžete, toho bych se tak nebála, ale milovat se kvůli tomu přece nemusíte. Mysli si své a ber tchýni jako nevyžádaný, ale dost obvyklý bonus ke svatbě. Co ty víš, jak se časem změní, možná se z ní vyklube docela fajn ženská a ty by sis to jen zbytečně polepila. Takhle budeš za frajerku.
A jestli ti jde opravdu o to – netykat si za žádnou cenu (ne jen z trucu), klidně to řekni. Že jsi zkrátka za ta léta už zvyklá a takhle ti to vyhovuje a ať se nezlobí. Jen se připrav na variantu, že ona tvé NE nevezme a klidně ti může začít tykat a ty budeš nakonec vykat sama. Jen jestli ti tohle nebude vadit ještě víc.
Doplňuji:
Tohle extempore s bejvalkama bývá u tchýní dost obvyklé. Nechápu, proč tuhle hnusárnu dělají, ani jak se to mezi nimi rozšířilo. Vždycky to přitom bývá holka, kterou předtím (když byla ta první) taky nemusely, ale jako stávajíci pruda poslouží dobře. Je to ale dost i o povaze té dívky, že si neuvědomí trapnost situace. Lidská blbost a žaloba je zkrátka věčná. Nedivím se ti. Jen ti přeji, aby byl tvůj partner vždy na tvé straně. To je nejdůležitější.

arygnoc

Mne svokrovci tykajú, ja im vykám.
Vyhovuje mi to.
Nevidím v tom problém, i keď so svokrou tiež bohvieako nevychádzam.

anonym

S tchánem i tchyní jsem si tykala. Druhé dvě snachy jim vykaly. U nás v rodině bylo zvykem tykání, manželovi rodiče mi také tykali a žádné problémy s tím nikdy nebyly.

S odmítnutím tykání by to mohla být potíž, ale pokud bude chtít být tchyně nadále s Tebou „za dobré“, tak odmítnutí s tím, že už jsi zvyklá na vykání a měnit to nechceš, přijme.
Jinak mohu doporučit jedno – někdy mámy opravdu těžce nesou, že jim „někdo cizí“ bere jejich dítě, proto dokážou být protivné. Nenechej se otrávit tím, co bylo a dej tchyni příležitost, aby dala Vašemu vzájemnému vztahu možnost, aby byl lepší. Nemíním tím, abys zapomněla na všechna minulá příkoří, jen to, aby sis tím zbytečně neotrávila duši. Leccos se v životě může obrátit a je lépe mít v rodině dobré vztahy, než válečné bojiště.

bolak

no tak nic no, ale zkusit sem to musel ;)

bolak

no tak nic no, ale zkusit sem to musel ;)

Damiana

Oprava: Lidská blbost a ZLOBA, ne ŽALOBA. Jablko si dělá, co chce…:-)