ddaanni

Tatínek je šestkrát starší než syn. Za dvacet let bude tatínek dvakrát starší než syn. Kolik let je tatínkovi a kolik sy

novi? Zapište, jak jste na to přišli

Nejlepší odpověď
quentos

Nezapíšeme. Nenecháme si jen tak rozkazovat.

Další odpovědi
metro

Věk otce označíme x, věk syna označíme y. Z výše uvedeného sestavíme soustavu dvou rovnic o dvou neznámých:
x = 6 y
x+20 = (y+20)*2, upravíme druhou rovnici:
x = 6 y
x+20 = 2 y + 40. První rovnice vlastně již vyjadřuje x, takže jen dosadíme x = 6 y:
6 y + 20 = 2 y + 40. Odečteme od obou stran rovnice 2 y + 20, vyjde:
4 y = 20
y = 5, synovi je tedy 5 let. Zkouška: Synovi je 5, otci je tedy 30. Za 20 let je synovi 25 let a otci 50, otec je tedy dvakrát starší než syn.

M.

Úkoly a podobné věci se řeší jinde. Jak mě mrzí, že to zde ti lidé vždycky všechno napíšou.

VelkejDíDí

Dá se to zapsat jednoduchou rovnicí… (a pak samozřejmě i následně vypočítat), stačí se nad tím jen lehce zamyslet 🙂