Mr. Marek

Taky vám vadí, když se v politických preferencích generalizuje?

Staří volí hnutí ANO, to už je dost zažitý předsudek. Štve mě ale nový fenomén předsudku, (všichni) mladí volí Piráty. Kde se berou tato přesvědčení, která zobecňují?

Nejlepší odpověď
Drap

Je to propaganda. Vezmi si poslední volbu prezidenta, co nám soustavně média vtloukala do hlavy? Nevzdělaní a staří volí Zemana. Mladí vysokoškolsky vzdělaní a lidé s přehledem volí Drahoše . Nikdo z nich už ale neřekl, že Drahošovu kampaň hradila z části islámská obec.

Další odpovědi
aliendrone

To je přeci VŠEOBECNÝ fenomén, netýká se to jen politiky. Viz „blondýnky jsou blbky“, „policajti nemají mozek“, že „cikáni kradou a nemakají“ nebo velmi oblíbené pamětníky „to tenkrát bylo (v zásadě VŠECHNO) LEPŠÍ“. :)

Jenže ono to nevzniká jen tak ze vzduchu, nejdříve si zkus pokecat s větším množstvím PŘÍRODNÍCH blondýnek, policajtů, poznej pár cígošů nebo si poslechni historky důchodců (případně se dožij příslušného věku a schválně CO si budeš myslet sám). ;) :D :D

Generalizace pak přirozeně plyne z potřeby vyvodit závěry/poučit se z načerpaných REÁLNÝCH zkušeností (ona teorie je jedna věc, PRAXE bývá často DOST jiná od hlásaných keců). Zkrátka se to VYPLÁCÍ. Kupříkladu když se k tobě natěsno začne lísat mladá pěkná cígoška ci s přízvukem hovořící babuchen u Hlavního nádraží v Sherwoodu se vyplatí MNOHEM VÍC si „generalizovaně hlídat“ peněženku/mobil/et­c…, než být primárně vyváženě nakloneň a nezaujatě otevřený „veškerým možnostem“. ;) :D :D

Na generalizaci/zev­šeobecňování NENÍ nic špatného (naopak), POKUD dostanečně uvědomuješ fakt, že jde JEN o předpoklady. A i když v souladu s dnešním trendem se hlásá napřed ta „otevřená mysl“ a další idiotteze, pořád ti radím si ve výše uvedeném případě s babuchen si nejdříve (fujky, s předsudkem generalizovaně) nejdřív sichrovat osobní věci a čekat co z toho bude, než „vyvážený a objektivní přístup bez předsudků“ s tím, že pak KUA – KDE MÁM PENĚŽENKU?!? ;) :D :D

Resumé > protože je známo (a sami Piráti to přiznávají), že jejich voliči jsou převážně mladších ročníků, proč se tomu divíš? A že tě hází generalizovaně do jednoho pytle – to je přeci NORMÁLNÍ a čeká to KAŽDÉHO v nějaké formě. Jsi taxikář? > Jezdíš jako prase! Jsi výčepák? > Točíš pivo pod míru. Jsi státní úředník? > Celý den se flákáš, vymýšlíš hovadiny a lemtáš kafe. Atd., atd. Nemá smysl se rozčilovat, prostě to přijmi jako fakt a především měj na paměti, že generalizace (jakkoliv je dobrá a osvědčuje se) NEPLATÍ vždy, není to železný zákon termodynamiky. Pokud budeš počítat s tím, že vyjímky existují (někdy dokonce VELMI ČASTÉ!) a přizpůsobíš tomu své myšlení a jednání , taxto vyhrál, co dodat, tak prosté to je. ;) :D :D

zjentek

Že staří volí ANO, to samo je předsudek. Mladí volí piráty, protože se jmenují Piráti. Přejmenuj romadur na smradladur a začnou ho kupovat mladí. Mladí jsou blbí. Podobně jako ženy je dostaneš i na lacinou reklamu.

Ametyst

Také mě to štve. To je asi špinavá práce masmedií, protože volby jsou zatím tajné, ne? Osobně si myslím, že když za Babiše bují byrokracie a řady státních úředníků se rozšiřují, Babiš sype hlavně státním zaměstnancům a nesnáší podnikatele, je jasné, kdo ho volí.

elkon

Protože je vedou mladí a hodně se točí kolem IT. A také z trucu. Politika je často pro mladé až na druhé koleji.

PepasAvalonu

Hele, jestli narážíš na mě, já netvrdím, že je volí jen mladí. Jen říkám, že mezi nimi mají velkou část voličů. Rozhodně neplatí, že všichni (nebo dokonce většina). Stejně tak je kec, že ANO volí jen důchodci (to už bych řekl, že celkově důchodci volí víc komunisty, než ANO. A dokonce i mladí je volí. Znám dost důchodců, co taky volí Piráty. I když většinu těch, které znám a o kterých vím, tak ti nevolí nikoho).
Mladí, studenti a podobně volí nejrozmenitější strany. Hledají něco nového, starého, někdy výstředního… Kolikrát smai neví a názory mění po pár letech – mění i strany, které volí.
Jeden známý, který má něco přes dvacet podporoval ANO, pak SPD, pak Piráty. Všechno během cca 5let. Když přešel k SPD, začal mít averzi vůči ano. Když přešel k Pirátům, tak takový postoj zaujal vůči SPD. V těch stranách se nestalo nic vážného, nic převratného a ani představení ho vyloženě ničím nenaštvali. Jen zkrátka po čase změnil názor/pocity. A přesto zaujal averzi vůči těm bývalým favoritům. Taky měl v průběhu těch let zajímavé názory na komunisty. Někdy je silně pomlouval, jindy se zdálo, že s nimi v něčem sympatizuje a něco se mu na nich líbí (a jakoby se za to styděl).
Takových lidí je víc. Nejistých, zmatených, nerozhodných a řekneme bez přehledu a stálého názoru. Obzvlášť mezi těmi mladými.
Rozhodně neříkám, že mladí volí jen Piráty nebo že volí hlavně Piráty. Jen říkám, že Piráti mají velké zastoupení taky mezi mladými. A celkem slušné. Ale mění se to, mladí podporují různé strany a rozhodně Piráty volí lidé z různých věkových skupin.

JežíšKristus

V preferencích se musí generalizovat, aby bylo možné elektorát nějakým způsobem uchopit. Na výjimky se hledit nemusí, důchodci milují totalitu a nesnáší svoje děti, tudíž volí StB best in covid vládu, mladí milují svobodu, trávu a dredy, proto volí Piráty.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

JežíšKristus>>> Pokud je pro tebe NUTNOST generalizovat voličské preference ve smyslu otázky, tak soudím, že máš cosi shnilého ve státě Dánském. Jsou to JEN čísla. ;) :D :D

Ametyst

Ježíš právě svým blbým generalizovanim urazil 100 tisíc obyvatel Ústí nad Labem.

Mr. Marek

Myslím, že to byla od něj ironie.

Ametyst

Aliendrone: Já jsem ve škatulce bílá rasistka z Ústí nad Labem, co nosí svou kabelku v náruči. 🙂

aliendrone

Ametyst>>> Upřímná závist gnädige frau a že jsem tak smělý – kterak jste si vysloužila tak lichotivou škatulu? Mě totiž hází do takových, že je nemůžu ani jmenovat/napsat, abych se nedostal do konfliktu se zdejším kodexem uživatele, potažmo s obecně dobrými mravy. ;) :D :D

JežíšKristus

Co čekat od Ústí, no 😁

Ametyst

Jak: co čekat od tebe než predsudečnou nenávist, protože nesdílím tvoje pomatené názory. Btw Martin Hausenblas je také z Ústí nad Labem . 🙂

Mr. Marek

zjentek: On tom píšu, nejsem starý a Piráty opravdu volit nehodlám. A pitomce a chytré najdeš všude, nejen u mladých.

PepasAvalonu

Se zjentekem bych souhlasil, ale pravdou je, že na reklamu a propagaci slyší všichni. Jen někteří na jinou, ale všichni se nechávají ovlivnit. Skoro. Veškerá kampaň, politická média a zprávy, veřejná činnost stran, stanovy, slavné osobnosti ve stěnách, brožury a různé plakáty a jiné formy reklam… Vše je propagace a všechna se zakládá na demagogii. Ať jde o propagaci nebo antipropagaci – se snahou dehonestovat ostatní.
Platí i pro komerční reklamy v TV na výrobky a služby. I zde s elidi nechávají ovlivnit a i zde se působí na podvědomí, využívá se demagogie, líbivé fráze, zjednodušení a různé působení na psychiku. Když jsou lidi nakupovat a něco kolikrát koupí, tak si ani kolikrát neuvědomují, že je to díky chytlavé a opakované reklamě.
Kvalita ani kvantita, tak moc roli nehraje. Hraje, ale až na druhém nebo třetím místě. V podnikání i politice. Hlavní je dobře investovaná reklama, propagace. Volby vyhraje ten člověk/strana s nejlepší kampaní a propagací – dobře organizovanou, cílenou a placenou. Bez ohledu na skutečné kvality. I nesympatičtí (vzhledově i jinak) se dokáží přetvořit v sympatické a naopak. A ke to povědomí a sympatie, co rozhoduje. A ty ovlivňuje zprostředkovaná a dobrá propagace.

zjentek

Mladé zajímá a baví je „recese“. Proto pro příklad zmiňuji smradladur. Piráti v politice? Taky dobrá recese. Jinde bych se tomu zasmál i já, v ČR(deli) raději ne. Totiž tady mohou zvítězit klidně i smažky a uplatňovat svý vlastní dredonázory při vedení země.

Mr. Marek

Ta otázka mě napadla už delší dobu, to není žádná novinka. Myslím, že jeden z hlavních pilířů vyprchává, a to ptát se a pochybovat o svém vlastním přesvědčení. Samozřejmě, že jsou strany, které cílí spíše na určité skupiny lidí, ale veřejné generalizování vede k ještě větší propasti mezi názorovými oponenty a co víc, uměle se proti sobě staví generační skupiny.

PepasAvalonu

*stranách