Lurius

Taky si myslíte že black lives matter jen poukazuje na to, že si černoši musí svůj přínos hlasitě prosazovat?

Nic netvrdím, jen mi to přijde ironické

Nejlepší odpověď
supersonny11

Black Lives Matter je jen takové nicneříkající heslo. Systematický rasismus v USA není a ani být nemůže, jinak by nebylo možné, aby prezidentem byl černoch (Obama), a na špici zábavního průmyslu byli černoši (Will Smith, Oprah Winfrey). Bidenova administativa počítá s černochy do řady vedoucích pozic.

Hnutí BLM je jen hnutí chudých občanů, kteří chtějí odpovědnost za svůj život házet na někoho jiného (jako v ČR voliči SPD na Šoroše), a v nepokojích mají možnost se takříkajíc „vyžít“. Je to jako přes kopírák nepokoje v LA v roce 1992.

Problémem v USA dle mého je pozitivní diskriminace. Na řadu míst jsou přijímání černoši jen na základě své barvy pleti (=definice rasismu). Zároveň černoši mohou říkat slovo negr, ale běloši ne (=definice rasismu). V neposlední řadě se v médiích (např. New York Times) nadměrně používá rozlišování černoch/běloch/a­rab, v českých médiích se to neřeší. Také běloch se píše s malým b, černoch se v USA píše s velkým Č (=definice rasismu). Zároveň nedává smysl svalovat vinu za otrokářství na bělochy, když to byli černoši v Africe kteří otroky v první řadě bělochům prodali, a zároveň byli v Americe černošští otrokáři. V Evropě bylo nevolnictví daleko delší dobu, a dnes kvůli tomu nikdo nebrečí. Také lze ukázat na cenzuru klasických děl (např. 12 Little Niggers od Agathy Christie) a nesmyslnost toho, když se černoši cítí být entitled k něčemu na základě toho, že jejich x předek byl otrokem.
⇒ Shrnuto, v USA se utváří neomarxismus (a to i v Kanadě, viz Peterson), Trump Američany varoval, že Demokraté přepadnou přes útes, který je až moc nalevo. Volby dopadly tak, jak dopadly, teď budou mít vice prez která má na Twitteru svá zájmena she/her, kdybychom náhodou nevěděli, že se jedná o ženu.

Další odpovědi
Dochy

Popravdě… Nevím. Tak on je fakt, že v (nejdemokratičtější zemi světa) to z historických důvodů asi jednoduché nemají.
Ale moc se mi nelíbí, že pak relativně lokální problém této (nejdemokratičtější země světa) musí cpát všude. Osobně mám pocit že třeba u nás jsou také nějaké „rasové“ předsudky, ale třeba proti černochům u nás vcelku nikdo nic nemá.

Pepa25

To je vtip? Myslím, že každému, kdo někdy v posledních dvou letech viděl nebo četl nějaké zprávy o dění v USA ví, že hnutí Black Lives Matter protestuje proti policejní brutalitě! Není to o prosazování ale boji proti skrytém, systémovém rasismu: policie se k černých dost často chová jinak než k bílým ..,.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

supersonny11

Pepa25: To je ale odůvodnitelné, většina černochů která se setká s policejní brutalitou jsou lidé, kteří nelegálně drží zbraně. A nejsou to jen nějaké devítky, ale samopaly. Nejvtipnější jsou videa na YouTube, kde černoši řvou, že je hned nemusí policie brát do vazby, když u sebe jen drží nějaké nelegální zbraně. No, ano, musí. I George Floyd měl za sebou násilnou trestnou činnost.