luckykubrt

Taky máte v poslední době bolesti hlavy?

Odkaz: http://amalka­vila.blog.cz/1503/no­vy-clanek

Nejlepší odpověď
dudu

Podle zkušeností z mládí mohou za bolesti nejčastěji boty! Kdykoliv jsem se ráno vzbudil obutý, vždy mě strašně bolela hlava.

Další odpovědi
quentos

Ne. Míval jsem kdysi, pomohl mi od nich chiropraktik. Zkuste nějakého vyhledat, většina jich bývá od páteře.
Podle posledních vědeckých výzkumů existuje možná spojitost mezi bolestmi hlavy a psaním mezer před otazníkem.

brillant

Ne. Na bolesti hlavy netrpím.

anonym

Jelikož poslední dobou docela často balím dárky a mám častěji hlavu v nepřirozené poloze třeba i při psaní mimo domov, tak mě pobolívá hlava od krční páteře, kterou jsem měl jeden čas v límci po úraze.

Emefej

Děkuji za optání. Nemám.

Drap

Ne, nemám.

Lamalam

Nemám.

Lgee

Ne, nejim umělá sladidla 😁

Rokio

Bolesti hlavy mívám podprůměrně často.

V poslední době nemívám bolesti hlavy, nebo jenom lehké.

da ny

Ne

luckykubrt

Quentos: To s tím spojitost nemá, protože správně tam mezera být má. Kdybys psal psacím taky ten otazník nevpíšeš do slova. :P

Dochy

Mýlíš se. Všechna (téměř) interpunkční znaménka se píší těsně za slovo. Mezera se píše snad jen někdy před pomlčkou, závorky mívají text těsně v sobě a jsou oddělené mezerou od vnějšího textu… Ale tečky za větou, čárky, otazníky, vykřičníky se píšou vždy těsně za slovo (nikoli do slova) v psaném písmu se s předcházejícím písmenem neváží.

luckykubrt

Ne, to vy se tady mýlíte. A podle toho tady ten web taky vypadá, že kolikrát pravdivý názor nedostane ani jeden hlas, kdežto mylný je hodně opalcovaný. ☹

quentos

Právě jsi potvrdil, že jsi zřejmě v životě nečetl jedinou knihu.

luckykubrt

Já jsem tím potvrdil, že jsem v životě nečetl jedinou knihu ? :O A co Bible ? To je taky kniha, ne ? :P Za to jsem chodil do školy a z češtiny jsem měl jedničky nebo dvojky. A jak napsal Mc Merkurion, to že se tam dělá půlmezera neznamená, že se tam nedělá žádná. 😉

Dochy

OK, podle TYPOGRAFICKÝCH konvencí se před otazníkem má dělat ZÚŽENÁ mezera, všechna ostatní pravidla pro běžné smrtelníky říkají že tam žádná mezera být nemá. Pokud dokážeš psát zúženou mezeru i tady v diskusi, tak si ji tam dělej. Ale zatím jsem od Tebe nic takového neviděl. Ta mezera je tam (v typografii) zřejmě proto aby se znaky neslévaly. Ale o to se postará i použitý font na počítači. Alespoň já jsem neviděl žádný, kde by se otazník s textem sléval.

Dochy

Tak mi to nedalo a našel jsem si dvě starší knížky z naší knihovny. Starší aby měn nikdo nenařknul že schválně vybírám něco nakaženého internetovými móresy.
https://ctrlv­.cz/OpMq
První ukázka je z knihy Pohádky pod peřinku, Lidové nakladatelství, 1986
Druhá je Lesní noviny, Vitalij Bianky, Lidové nakladatelství, 1980.

Na první je vidět že jsou otazníky bez mezer a není to (subjektivně) úplně dobře. Otazníky jsou příliš naplácnuté na text. V druhém případě je před otazníkem (a dokonce i před vykřičníkem) mezerka. Působí to řekl bych podstatně lépe. Ale když srovnáš mezeru před otazníkem a za otazníkem, tak ta před otazníkem je 2–3× užší. Nemá smysl dělat mezeru třeba při textu psaném na starém psacím stroji, protože nepoužívá proporciální písmo a mezera tam bude dostatečná i tak. Nemá smysl psát mezeru v textu na počítači, zde si nutnou mezeru ohlídá zobrazovací systém.

Lamalam

Ty se mýlíš. Před otazníkem se mezera nepíše, víš?

anonym

Skutečně se nepíše.

luckykubrt

Nutno podotknout, že mi asi před dvěmi týdny spadlo stínitko světla na hlavu, které se nějakým záhadným způsobem uvolnilo. A nedávno mně rozboleli zuby (hned potom, co jsem si nemohl vybavit svoji fobii 🙂 ). Taky ty stresy okolo (invaze muslimů, pokažený počítač), takže má hlava dostává opravdu zabrat. ☹

mosoj

Mezera je mně fuk ( někdy ji píši), ale ti tvoje zuby se mně nelíbí.

anonym

Krční páteř způsobuje bolest hlavy pokud je zhmožděná, naražená atd. Mluvím z vlastní zkušenosti. Nosil jsem po úrazu i límec na krku. Teď když mě bolí za krkem tak mě pak často bolí i hlava, ale alespoň vím, že to je od páteře. Jinak radím zdravotní polštář a spát na zádech. To krk dobře regeneruje přes noc. Přes den pak nosit občas ten límec. Tak, či tak bych zašel k doktorovi na RTG. Já měl tenkrát vyvrknutý krční obratel z rentgenu.