Drap

Také vidíte nějakou podobnost s dneškem ?

Edward Gibbon (významný britský historik 1737–1794) v roce 1775 o pádu Říše Římské.

--

Pád Římské říše.

Hodnocení příčin pádu tak velké a kdysi mocné říše Edwardem Gibbonem z roku
 1775.

1. Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací.

2. Tradiční role otců jako živitelů rodiny je zpochybňována, množí se
rozvrácené vztahy a svobodně žijíci matky bez otců.

3. Senioři jsou zanedbávání. Lidé pečuji o domácí mazlíčky více než o svoje
staré rodiče.

4. Literatura a umění se stávají bezduchým. vytváří se planá zábava za
každou cenu. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající,
ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní sumy.

5. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována vysmívána a
posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní žoldneři.

6. Lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní
pokrytci, populisté, pochybní umělci a takzvané celebrity.

7. Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně
vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože stát se o ně vždy nějak
postará.

8. Úroveň vzdělání rapidně klesá.

9. Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše.

10. Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a
potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí.

11. Kdo se dostal do pozice, kde může ze státního krást, většinou tak činí.
Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá.

12. Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí stále
 méně.

13. Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky, náhle
selhávají.

14. Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti zisku. udělují se za
úplatky, a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu vložený úplatek
několikanásobně vrátil.

15. Staletími předků prověřené hodnoty – jako je čest, smysl pro povinnost,
zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zápal pro věci veřejné,
jsou vysmívány a zesměšňovány.

16. Šíří se cynismus.

17. Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovednosti a
poctivé práce.

18. Do země přichází velké množství cizinců.

19. Politikové se podbízejí občanům, kteří si vynucují zábavu a státní
podpory
(chléb a hry).

20. Občané stále na všechno nadávají.

Nejlepší odpověď
briketka10

beze slov – souhlasím :(
Doplňuji:
fcoope,
tvůj článek jsem si
okopírovala je zajímavý..

Další odpovědi
fcoop

Naděje, že lidstvo začne neodkladně podnikat účinné kroky, které by změnily přirozený kurs, kterým se ubíráme, je velice malá a stejně tak jsou malé mé pochybnosti o důsledcích tohoto směřování. Příznaky jsou neklamné. Lidstvo svým bezuzdným honem za okamžitým prospěchem ohrožuje své přežití v takovém rozsahu, že pokud je mi známo, bod návratu již minul a podle nemilosrdných a lhostejných zákonů přírodního výběru, bude tento slepý a sebevražedný kurs ještě dekádu či dvě pokračovat, dokud nebude zastaven tíhou svých vlastních důsledků. Přírodní výběr má nulovou předvídavost a prozíravost. Vyhynutí lidstva, pokud k němu dojde, tak bude důsledkem nikoliv našeho selhání, ale našeho jedinečného úspěchu. (Net)

Je naprosto lhostejné,co si o mechanizmu,který zcela jistě existuje, myslíme.
Drtivá většina to s klidem odzívne – to je snad jasné.
Z těch,co mají sevřený žaludek z budoucna si dělají legraci,neberou realitu vážně – to slavné:„Nějak bylo,nějak bude“.
To je jistě pravda,ale dnes už jde o to,JAK bude.
Situace je neudržitelná – nakonec – za pár let to pochopíme úplně všichni.

Vše směřuje neochvějně k cíli.

http://zlomro­py.wordpress.com/

Děda Louda

No samozřejmě. Vždycky se říkalo, že dřív bylo líp.

badisko

Kazdy prece vi ze historie se vice ci mene opakuje…

anonym

Vsechno je to urcite smyslene a kdyz ne uplne, tak urcite hodne zmenene. Viz:
„9. Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše.“
Jaky stat? Rimska rise byl stat? A od koho si Rimska rise pujcovala…?
Doplňuji:
„Občané stále na všechno nadávají.“
To bylo zcela jiste v kazde dobe.

Orange

Ne, šel by udělat opačný seznam. Pro mě za mě ať vše zkolabuje, alespoň bude sranda. Navíc existovaly režimy, které to měli naopak a také padly.

pl4toon

"Přání otcem myšlenky“
César

S málokterým bodem bych souhlasil. Ale může se to líbit někomu, kdo si často a rád plete pojmy a dojmy.
Doplňuji:
90% toho textu jsou fabulace a neurčité všeobjímající fráze. Nemám rád když mě někdo oblbuje.

Tom20

Akorát my nejsme říše ani její součást a vůbec ne vyspělá a vzdělaná společnost,tady už vše padlo :D