EKSOT123

Také vás klame intuice u matematických příkladů s Mirko Rokytou a Markem Valáškem?

Tito pánové dali na Youtube sérii videí, některá mi přijdou moc pěkná a stravitelná i matematické antitalenty. Zejména řada „Jak nás klame intuice“. Co se týče předběžného odhadu, tak já jsem tedy byl ve všech pěti případech vedle jak ta jedle.
https://www.y­outube.com/re­sults?search_qu­ery=jak+n%C3%­A1s+klame+intu­ice

Odpovědi
elkon

Neklame, nezajímá mě to.

Edison

Na tom není nic zvláštního. Je to jedna z obranných funkcí mozgu… zjednodušovat a klamat v zájmu zachování zdraví.

Arne1

Podíval jsem se na díl 2 – známý případ od Bořičů mýtů

autacek

Tak popravdě mě dostal paradoxně pouze příklad č.1, to se mi ani teď nechce věřit. Tedy že když zvětšíme průměr zeměkoule o 2 metry, zvětší se její obvod pouze o cca 6,28 metru. Ale asi to tak bude..

Mc Merkurion

autacek: … na tom nejni nic divnýho, zvětšíme-li průměr země o dva metry,
poloměr je zvětšen o metr a vzhledem ke vzorci na obvod kruhu: o = 2 π (3,14) x poloměr r,
dosadíme do druhého poloměr r+1, o = 2 π (3,14) x poloměr r+1,
vyjde nám po vykrácení: 2 π (3,14) x poloměr 1 což je právě 6,28 …to je se mi zdá učivo zš …

Mc Merkurion

… jsem blbě napsal, po odečtení hodnoty, jsem už ze školy dýl, tak si ty přesný termíny nepamatuju, jde prostě o to, že se zvětší obvod o vzorec na obvod počítaný se zvětšením … ale nevím, jak to tam vysvětlujou, videa jsem neviděl, a nemíním koukat na každou blbost …

EKSOT123

Pro většinu lidí to asi je dost divný. Jedna věc je výpočet a druhá věc je prvotní odhad bez výpočtu. Protože třeba plocha Země by se při zvětšení poloměru o 1 m zvětšila o 160 miliard m2, tedy o 0,3 promile jestli se nepletu.

Mc Merkurion

… tak já jsem odhadoval, vzhledem k tomu, že země je velká, a vzoreček si už z paměti nepamatuju, daleko míň …

EKSOT123

Autáček, Jo je to divný. V komentářích tam píší, ať si pro pochopení představíme čtverec. Pokud by to byl čtverec nebo obdélník libovolné velikosti, tak je to na každém rohu o 2 metry, tedy celkem o 8 metrů.