Avatar uživatele
Pokročilý

Také vám vadí že i když jsme v Česku je dost vecí je v anglickém jazyce?

Příjde mi jako bychom byli v Anglii v rádiích se hrají anglické písničky víc než ty české..Nevím,ale mě se čeština líbí.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pře pár lety jsem si uvědomila,že jsem typická vlastenka. I přesto,jaká je naše situace v zemi, jak ekonomická, sociální i morální, miluji svou zem. Naši krásnou krajinu (bydlím nedaleko hor, je tu překrásná příroda), naši rozmanitou řeč apod.
Ač se mi angličtina vždy líbila, přejímání slov z jeho jazyka mi hodně vadí,doslova to nesnáším. Přejímaná slova najdu skoro všude,např.když jsem hledala nové cviky,skoro každé slovo bylo v angličtině a to úplně všude-místo podřepů najdu squat neboli počeštěně skvot, místo trénink najdu workout, místo trénink venku- street workout, cvičení-training, kardio-aerobní, atd.atd....
Né že bych slovům nerozuměla, o to tu nejde, ale vždy mě mrzí, že na to, že jsem ve své zemi, se musím dennodenně "stýkat" s cizími slovy a to čím dál tím více. Jako bysme nebyli ani doma. To se máme za tak špatný národ, že musíme vzhlížet stále k jiným zemím, napodobovat je a nebýt sami sebou ?
Vždyť už ani na ty naše nové české filmy se nedá dívat, herci jsou dobří, ale ty novodobé děje co hrají...hrůza! A to jsme měli velmi kvalitní české starší filmy s vynikajícími herci. Náš národní humor se nedá s jiným srovnat, je jedinečný. Ale kam se poděl? No bohužel už nejsme jako vlast sami sebou, tak napodobujeme vše a podle toho to také vypadá. Co dodat? Je to smutné a je mně je to velmi líto.:-(Doplňuji:
Angeta, moc děkuji .:)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Souhlasím. Anglické výrazy se dnes používají všude a ve všem. Hlavně třeba co se týká internetu, programů, programování ap. Také v běžné řeči, je mi o.k., jsi cool, sorry. Písničky zní v angličtině hezky. Samozřejmě, kdo chce poslouchat české písničky, má možnost, existuje spousta rádií, kde hrají převážně české písničky. S anglickými výrazy v češtině se asi budeme muset smířit. :-))


Avatar uživatele

Upřimně - pro mne je, v mnoha případech, příjemné - že ten text je méně srozumitelný...
;-)
Ale je fakt, že tzv. pop-music neposlouchám.
A pokud jde o ´míchání´ cizích slov do běžného jazyka - jde o přirozený vývoj, k čemu vymýšlet nová česká slova, jestliže existuje cizojazyčný (srozumitelný a nikoli jazykolamný) ekvivalent? Běžná řeč není beletrií.
;-)
Co mi vadí mnohem více, je (u některých) vytrácející se schopnost srozumitelného vyjadřování - ´kůl´, ´vááúú´... Nedávno jsem dokonce slyšel vylepšenou verzi ´kchůůůl´...
:-D


Avatar uživatele
Bronzový

Ne, spousta slov je převzatých z různých jazyků, i třeba z němčiny nebo francouzštiny. České písničky se dají pořád poslouchat, ale můžu si vybrat i jiné. A mám dojem, že v jiných evropských zemích používají anglicismy víc, než tady, kde se používá nejčastěji jenom ok, like, swag, apod. a to spíš jenom na internetu, než v běžný mluvě. :-)


Avatar uživatele
Stříbrný

Ano vadí.
_________________
Jen malá část těch slov je v pořádku - tam nenám námitek, ale tam, kde nahrazují naše slova je to příšerné.

Ale že bychom nebyli jako vlast sami sebou? Tak zlé to zase není. Ono už bylo i hůř, a situace se pomalu ale jistě zlepšuje, tak nemusíš být smutná ;-)
Doplňuji:
Stala se mi chybička - chtěla jsem to poslat jako reakci na Andělé do komentáře...
moc hezký text - který mně zaujal :D


Avatar uživatele
Bronzový

To Andělé: SOUHLAS - jen maličkost: "kardio-aerobní" asi není z angličtiny.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Andělé

talka, děkuji za upozornění. :) No oni používají cardio ve smyslu jako aerobní,velmi intenzivní cvičení,kde dostane záhul srdce,ale ve zdravém slova smyslu. U nás HIIT-hodně intervalový intenzivní trénink neboli už převzaté kardio. :)

Avatar uživatele
Zlatý

Andělé

...zapomněla jsem vložit: http://www.kulturistika.net/…
:))

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3828
Zlatý Drap 2290
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.