Avatar uživatele
anonym

Také si pletete slova : halt, holt a hold, jako některé zdejší kapacity ?

Já používám německého slova „halt“ při upozornění na zastavení!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, iceT, gagaga, gecco před 3148 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Častý problém – už v minulosti jsem na toto téma vložila otázku. „Znáte význam slov hold x holt? Holt vzdáváme hold …“
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-vyznam-slov-hold-x-holt-holt-vzdavame-hold

Takže připomenu význam slov u vložené otázky
„Hold – projev pocty nebo úcty (další význam je výkupné, vynucený poplatek ve válce)
Holt – povzdech; ve významu „inu, zkrátka a dobře““

Přidávám ještě „halt“ – oblastní výraz pro holt = inu, zkrátka, dobře, prostě..

Nedávno jsem u někoho upravila holt za chybné hold. Často se chybuje – někdy z nevědomosti, jindy z nepozornosti atd.

Ad barbakan, máš pravdu s doplněním v ústním projevu. Ale v písemném je třeba napsat vykřičník, takže o tento význam nešlo..

Halt má ty významy, které jsem uvedla – i když častěji se užívá holt. To je přesně podle otázky.

Ale pro význam zastavit! pozor! dost! je třeba rapsat vykřičník – takže halt!

Tudíž je rozdíl mezi halt (= holt) x halt!

„Německy halt = držení, halten držet; něm. halt = tedy, prostě; halt! = zastav! dost!, halten, zastavit, zdržet se“ Podle Slovníku nesisovné češtiny.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Nevzdávat hold ani holtu, ani haltu, ale neodsuzuju to, já zas píšu místo „to je“ – tee, místo „poněvadž“ – pánč, na to já celkem dlabu, ať si každej píše, jak chce, horší je, když se zeptá někdo na něco a nikdo neví, naco se vlastně ptá, protože je to absolutně nesrozumitelně, tedy špatný slovosled.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
gecco

Ne, umím česky – a do žádných ´experimentů´ se nepouštím…
„Kapacitám“ budiž vzdán hold, holt pobaví…
😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Ne, nepletu. Česky ještě jakžtakž umím. Akorát mám pocit, že budeš opraven za mezeru mezi slovem a otazníkem na konci věty.:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
benaja

Vykřičník (!)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek