Také se u vás objevuje cenovkový blázinec?

V naší sámošce jsou už druhý týden téměř obden dramaticky obměňovány neustále nové cenovky u obyčejných vajec v řádu už násobků.
Dokážu pochopit pozvolný růst cen benzinu a nafty, chápu i důležitost spadu sněhu pro některé zdejší uživatele.
Ale tento extrémní fenomén už dopadá doslova na každého!
P.S. V liště byl jen tento odkaz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/taky-vas-udivilo-ze-drazsi-bio-vejce-jsou-kvalitou-naprosto-stejne-jako-ty-obycejne
Doplňuji:
Drape, díky, já znám příčiny, jen mne děsí prognózy analytiků, že prý než se to srovná, můžeme očekávat také skok ze 2 Kč až na 6Kč/ks,
což je 3-násobek. Jestliže česká vejce splňují požadavky EU, jak to, že takřka přes noc se jejich ceny zázračně změní o plných 200%? Výkupní ceny prý dle zemědělců narostly jen o zlomek, takže prodejci si na extrémních maržích zase mastí kapsy na náš úkor? Ony to sice dělají každoročně okolo Velikonoc, ale tohle se zcela vymyká!
Kromě toho to lze považovat i za varovný signál při ztrátě soběstačnosti v základních produktech.
Třeba v Německu platí pro potravinové obchodní řetězce zákonná omezení – obchodní marže max. 15%, povinný podíl 40% domácích výrobků a zákaz nových supermarketů v centrech měst, výstavba se povoluje pouze na periferiích s příslušnými parkovišti.
U nás je džungle a podle toho to vypadá, bohužel to zase odnáší konečný spotřebitel.

Nejlepší odpověď
Drap

Co se vajec týká, tak je to celkem logický vývoj, který se dal očekávat. Naše kontrolní orgány vracejí a do republiky nepouštějí vejce z chovů, kde slepice nejsou chovány podle legisltivy EU. /týká se to především vajec z Polska, Španělska, Maďarska a jiných zemí./ Tyto země neinvestovalY do větších klecí chovaných slepic a nesnížily počty nosnic na současné klece tak jak to podle nařízení EU udělali naši zemědělci.
V důsledku toho nejsou na trhu levná a dotovaná vejce z dovozu a českých , kvalitnějších, nedotovaných a produkovaných podle směrnic EU je nedostatek. Tudíž ceny musí jít zákonitě nahoru.

Další odpovědi
www

V liště se to neřeší.
Unie se totiž rozhodla, že změní podmínky chovu pro nosnice a to razantně. Producenti tím pádem zvedli ceny, stát vejce z Polska odmítnul a jsme přesně tam, kde jsme my, spotřebitelé, nechtěli. ☹

iceT

Tak u nás byla minulý týden cena za nejlevnější Euroshopper vejce 34,90,dnes už jsou za 39,90.Původní dlouhodobá cena byla 24,90.
V Penny byla vejce taky za 25,00,pak za 35 během snad několika hodin vyskočila cena na 40 taky.
Jsem dnes byla v Lidlu,v bláhovém domění,že tam je snad svět ještě v pořádku,ale chyba lávky,tam mají vejce taky za 35 a 40,ale pro změnu nejsou na skladě,stejně tak jako v Penny.V Penny nejsou už dlouho,ale hlavně že tento týden byla akční cena 24,90.

Asi si raději pořídím slepice,ale nevím kde v paneláku je budu chovat…
Doplňuji:
Tak zjišťuji,že 10 vajec za 40 káčé je ještě zadarmo.Jsem teď dorazila z Billy a když jsem viděla jejich cenu tam,tak jsem málem spadla do nákupního košíku,neboť v Bille je cena za 10 obyčejných vajec 59kč.Ještě se musím zeptat ve večerce,tam měli vždy vejce krásná,rozuměj nádherně oranžové žloutky.

Sůwa

Nemám v úmyslu někoho naštvat, ale právě jsem z osobních důvodů prostudovala stránky o snižování cholesterolu a dočetla jsem se, že:

  • až 70% dospělé populace má zvýšenou hladinu choresterolu
  • doporučená týdenní dávka je max. 4 vejce
  • při ceně 6,–/ks = 24,–/týden = 1 pivo
  • to pivo si nedám a mám na vejce

Ještě jednou se omlouvám. Sůwa
Doplňuji:
Pamětníků by tu mělo být dost, takže se divím, že nikdo nepřipomněl dřívější velký cenový rozdíl vajec v létě a v zimě. Na zimu se vejce nakládala do vodního skla a v obchodech se prodávala jen chladírenská (značená černým razítkem), použitelná pouze v tepelné úpravě. Čerstvá vejce ( červeně značená ) byla drahá a nedostatková. Sice nebyly klecové chovy, ale … Často se cena snižovala až po Velikonocích.

mosoj

Vajec je prostě nedostatek.
Slepice mají kolektivní socialismus. Prostě v zimě a za mrazů nenesou a také máme tržní hospodářství na které jsme se těšili. Nebo jim také zdražili benzín.
Doplňuji:
Právě před hodinou mně to říkala žena, že koupila vejce za 3,70, tak šla do Jednoty a tam byly za 3,80.

hanny 2

Včera jsem koupila v malém soukr. obchodě 10 ks za 50,–Kč a v Lídlu měli vejce „L“ za 45,–Kč/10ks.
Doplňuji:
Typické chování prodejců u nác – sedrat lidi z kůže!Jediné co můžem všichni udělat – aspoň měsíc je nekupovat!!!

terry

Objevuje, objevuje.
Ale naši zákonodárci to přece nebudou řešit, když oni na to mají.
Oni si ještě nějakou dobu počkají, až si jejich sesterské firmy namastí kapsu a po velikonocích vytvoří jakýsi dodatek k zákonu, který po měsíci změní, protože zjistí, že to je hloupost a tak to půjde stále dál a dál až se z toho ......

venkovan

Já s vajíčky problém nemám.

Jen sousedka pořád hledá kudy jí do kurníku leze kuna.

Jikra

Já byl dneska v jedné místní sámošce a myslel sem že odpadnu. Jedno vejce 6.- Kč a v Lidlu za 4,– Kč. No jestli to tak půjde dál, tak vajíčka budou už jen pro horních desettisíc. To si zase hamižnicí před velikonocemi nahrabou.

hanulka11

já kupuji rovnou z chovu /drůbežárny/ za 2kč /kus ,ale slibují také zdražení, ale to mě tolik nebolí …moc jich nespotřebuji

takže to v obchodech nesleduji, ale slyšela jsem lidi nadávat…no holt omezí spotřebu

MichalN

Suwa: krasna odpoved, davam palec nahoru, i kdyz jsem cetl, ze hladina cholesterolu v krvi nezalezi na konzumaci vajec 🙂 Ale hlavne nadavanim na slepice, ze jsou line snaset vejce a zakladaji odbory za vetsi klece se nic nevyresi 🙂

Tata

Tento růst cen vajíček mne donutil zajímat se o koupi vajec přímo od výrobce. Drůbežárna je od nás vzdálena asi deset kilometrů. Když mi byla zdělena cena 3,3 Kč a kus a u nás v obchodě se prodávají za 3,5 Kč. Tedy asi to nebude cenová akce pouze obchodníků ale své polínko si přisadí každý.

hanny 2

ad suwa – tady jde přece o princip,ne?Tak můžou postupně ti nenažranci zdražit všechno a všichni se z toho po…em!!!

anonym

ad suwa, byť se ohrazuješ, asi to většinu příliš neuspokojí. Jednak jde obecně o nehorázné a ničím neregulované marže u potravin a také je otázka, jaképak stránky jsi vlastně navštívila?
Protože za posledních 50 let se poznatky vědců a interpretace jejich závěrů asi 4× změnily a to dost diametrálně.
Kdyby šlo o cigára nebo alkohol, budiž.
Ale apelovat před svátky jara ať nejíme vejce a zřekneme se staletých tradic našich předků, je přinejmenším „vo hubu“!
(Neřku-li podezření na placeného provokatéra od německých nenažraných prodejců, které by si doma nedovolily prodávat třeba nekvalitní nebo prošlé výrobky).

Sůwa

pro Dr.Axla:

  1. Já se neohrazuji, ale omluvila jsem se.
  2. Mimo stránek jsem navštívila i lékaře
  3. Pokud to není pravda, budu jen ráda
  4. Otázku marží je třeba vidět komplexně, něco jiného je zas levnější.
  5. „Staleté tradice a vejce?“ bez komentáře
  6. Dodatek v závorce – bez komnetáře

Zřejmě mám tu kapsu poloplnou a ostatní poloprázdnou. Za rozčilování mi to nestojí.